Felietony

Każdy z nas ma swoje serduszko

Jedni noszą je przyklejone do ubrań, eksponują na czapkach, inni (albo ich pociechy) przytwierdzają je na samochodach, pełno ich będzie (już jest) na Facebooku, a jeszcze inni, jak ja, licytują złote serduszka – dla chorych dzieciaków i na pamiątkę tej niezwykłej charytatywnej akcji.
Z orkiestrą gram od samego początku i nie opuściłem ani jednego finału! Pamiętam doskonale wybuch energii związany z pierwszym „koncertem” orkiestry w 1993 r., emocje tysięcy ludzi, kalejdoskop kolorów i obecny wszędzie rock and roll. Polacy szybko zachwycili się Jurkiem i jego WOŚP, a my sami nie zdawaliśmy sobie sprawy, że Orkiestra staje się częścią polskiego dziedzictwa.
Grając już ponad ćwierć wieku, WOŚP pokazuje, jak bardzo zakorzeniona jest w nas chęć pomagania innym ludziom. Każdego roku orkiestra zbiera fundusze na konkretny cel związany ze służbą zdrowia. Pamiętam dobrze, jak z roku na rok przybywało chętnych do uczestnictwa w tym wielkim „koncercie” ludzkich serc. Po kolei włączali się do akcji policjanci, żołnierze, strażacy, kolejarze, ratownicy medyczni, celnicy, wopiści… Szkoda, że dzisiaj tak wiele służb otrzymuje odgórny zakaz uczestnictwa w tej szlachetnej misji.
Za to tzw. zwykli ludzie nigdy nie zawiedli. Dzięki telewizyjnym przekazom wiemy, że orkiestra dociera do najdalszych zakątków kraju. I mimo rosnącej niechęci do WOŚP ze strony rządzących coraz więcej Polaków wrzuca pieniądze do Owsiakowych puszek.
Zawsze też pomagano orkiestrze w jakiś ciekawy, oryginalny sposób. Tak m.in. narodziła się idea licytowania złotych serduszek. Na ich pomysł wpadł warszawski złotnik, jubiler Jerzy Kozak. Zaproponował, aby przetopić podarowane fundacji WOŚP złoto i wykonać z niego niepowtarzalne serduszka.
Moje serduszko wylicytowałem podczas XI edycji WOŚP. Licytacja była dla mnie niezwykle ekscytująca, a serce biło mocniej.
W niedzielę, 14 stycznia 2018 roku, znowu przez cały dzień będziemy spotykać wolontariuszy zbierających datki na wyrównanie szans w leczeniu noworodków w 26. finale WOŚP.
Jednak ta akcja to nie tylko uliczna kwesta! Zapraszam Państwa w godz. 12.00-21.00 do Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej 2 na nasz dzielnicowy finał! W programie m.in.: koncert finalistów Konkursu Piosenki Francuskiej, pokazy taneczne zespołu MBB, koncert pieśni Białorusinów Podlasia, występ Eleny Rutkowskiej i Cygańskich Czarów, koncert muzyki country. Podczas aukcji licytowane będą serduszka, dary mieszkańców, m.in. płyta Stanisława Soyki z jego autografem, atrakcyjne gadżety i antyki, prace artystów, a fani futbolu będą mogli wylicytować piłkę z podpisami reprezentantów Polski. O godz. 20.00 – po raz pierwszy w historii naszej dzielnicy – obejrzymy niezwykły pokaz laserowy, czyli wyślemy nasze Światełko do Nieba! Żadnych petard! Chronimy zwierzaki!
Przybywajcie! Grajmy wszyscy razem do końca świata i o jeden dzień dłużej! Siema!

Michał Wieremiejczyk
Zastępca Burmistrza
Pragi-Południe

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *