Aktualności

Tablica pamiątkowa Zygmunta Kęstowicza

W czwartek, 14 grudnia 2017 r. na budynku przy ul. Komorskiej 8 została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona znanemu polskiemu aktorowi Zygmuntowi Kęstowiczowi.

Zygmunt Kęstowicz (1921-2007), mieszkał od roku 1978 aż do śmierci w marcu 2007 roku w budynku spółdzielczym przy ul. Komorskiej 8 na Pradze-Południe. Pomysł wykonania i instalacji tablicy pamiątkowej został zgłoszony w ramach budżetu partycypacyjnego w Dzielnicy Praga-Południe na rok 2017 przez pana Arkadiusza Ślesickiego, mieszkańca SM „Ostrobramska”. Tablica została sfinansowana przez Urząd Dzielnicy Praga-Południe.

Uroczystość odsłonięcia tablicy uświetnili aktorzy scen polskich w tym pan Artur Barciś. W uroczystości uczestniczyła liczna grupa przedszkolaków z pobliskiego Przedszkola nr 397 „Ziarenko”, jak również samorządowcy Dzielnicy Praga-Południe w tym radni Dzielnicy: Marcin Kluś, Michał Suliborski i Marek Borkowski, oraz przedstawiciele Zarządu Dzielnicy: burmistrz Tomasz Kucharski, i zastępca burmistrza Michał Wieremiejczyk. W uroczystości uczestniczyli także członkowie Rady Nadzorczej i Zarządu SM „Ostrobramska” oraz mieszkańcy osiedla. Tablicę odsłonili wspólnie: Przewodniczący Rady Dzielnicy Praga-Południe Marcin Kluś, burmistrz Tomasz Kucharski, Arkadiusz Ślesicki i prezes Zarządu SM „Ostrobramska” Roman Redelbach.

Postać Zygmunta Kęstowicza wspominał m.in. Artur Barciś, który dobrze znał pana Zygmunta i od którego przejął prowadzenie popularnego programu telewizyjnego dla dzieci „Piątek z Pankracym”. Burmistrz Tomasz Kucharski podziękował panu Arkadiuszowi Ślesickiemu za tę cenną inicjatywę. upamiętniającą wybitnego mieszkańca Pragi-Południe oraz wszystkim mieszkańcom, którzy głosowali w ramach budżetu partycypacyjnego na projekt tablicy pamiątkowej pamięci zasłużonego aktora scen polskich.

Zygmunt Kęstowicz kojarzony jest z rolami w programach telewizyjnych dla najmłodszych jak „Pora na Telesfora” i „Piątek z Pankracym”, dzięki nimi został Kawalerem Orderu Uśmiechu. Przez lata występował w słuchowisku radiowym „W Jezioranach”. Grał m.in. w takich znanych serialach telewizyjnych jak: „Klan”, „Czarne chmury”, „Karino” czy też w „Czterech pancernych…”. Urodził się na terenach obecnej Litwy. W 1945 roku, po utracie Kresów Wschodnich, zamieszkał wraz z małżonką w Białymstoku, od 1950 r. mieszkał w Warszawie. Występował na deskach licznych scen teatralnych w Polsce, nie tylko w stolicy.

Zarówno aktorzy, którzy z nim współpracowali, jak i mieszkańcy bloku przy ul. Komorskiej 8 wspominali go jako niezwykle ciepłego i pogodnego człowieka, przyjaciela dzieci, m.in. z pobliskiego przedszkola.

Po odsłonięciu tablicy pamiątkowej burmistrz Tomasz Kucharski i prezes Roman Redelbach udali się do mieszkania państwa Kęstowiczów, aby złożyć na ręce pani Krystyny Kęstowicz, małżonki aktora, bukiety kwiatów i serdeczne życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *