Aktualności

Ubezpieczenie samochodu

Od pewnego czasu ubezpieczenia komunikacyjne sukcesywnie drożeją i bardzo możliwe, że obecne ceny nie są ostatecznie ukształtowane. Wynika to głównie z faktu, iż Komisja Nadzoru Finansowego zmieniła przepisy i ukróciła nagminną praktykę zaniżania wysokości odszkodowań z tytułu posiadanego OC. Dotychczas ubezpieczyciele zaniżali nam wypłaty o kilkadziesiąt procent, najczęściej tłumacząc się amortyzacją podzespołów. Nowe przepisy podniosły wartość odszkodowań. Ja odczułem to osobiście w ostatnim roku, składka za to samo auto, dodatkowo rok starsze, więc i mniej wartościowe, wzrosła o ok. 100%. Wielu z nas zapewne nie stać na utrzymanie samochodu, ponieważ poza ubezpieczeniem dochodzą jeszcze inne związane z nim opłaty. Są jednak sposoby, aby trochę zaoszczędzić przy zakupie polisy, a przy ewentualnej szkodzie (czego nie życzę) skutecznie ubiegać się o należne nam pieniądze. Wysokość składki ubezpieczyciele uzależniają od kilku ważnych z ich punktu widzenia parametrów: marki pojazdu, wieku auta, pojemności silnika, wieku kierowcy, zniżek za bezszkodowa jazdę, miejsca zamieszkania kierowcy i – w mniejszym stopniu – od kilku innych czynników.
By zaoszczędzić, należy przede wszystkim porównywać oferty ubezpieczeniowe i to nie tylko w internecie, gdzie jest kilkadziesiąt różnych porównywarek, m.in. Rankomat, Ubea, Comperia, Wowpolisa itp. Warto również porozmawiać bezpośrednio z agentem ubezpieczeniowym, ponieważ można wtedy wynegocjować naprawdę istotną zniżkę. Czasami warto dokonać płatności za ubezpieczenie kartą kredytową lub debetową, np. w przypadku, gdy nasz bank współpracuje z ubezpieczycielem i z tytułu takiej płatności oferuje nam kilka lub kilkanaście procent upustu. Zdarza się również, że banki tworzą własne firmy ubezpieczeniowe i kuszą swoich klientów atrakcyjnymi cenami polis. Świetnym i dobrze znanym sposobem jest również rozwiązanie, w którym kierowcy młodzi (ale nie tylko) bardzo często posiłkują się opcją współwłaściciela, który ma nienaganną historię ubezpieczeniową. W takim przypadku należą się nam maksymalne zniżki w ubezpieczeniu. Można również sprawdzić, czy opłaca się nam wykupienie ubezpieczenia OC w firmie, która już ubezpiecza nam mieszkanie lub życie.
W przypadku szkody należy również pamiętać, że na rynku działa szereg instytucji, które chętnie pomogą nam wywalczyć należne od ubezpieczyciela pieniądze.
Dziękuję za dotychczasową korespondencję i namawiam do dzielenia się propozycjami, dotyczącymi kolejnych tematów. Można pisać, dzwonić i mejlować do redakcji, jednak szczególnie zachęcam do interaktywnej dyskusji na facebookowym profilu: https://www.facebook.com/senioraporadnik oraz do zgłaszania swoich uwag na adres email: [email protected]
Pablo

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *