Wydarzenia

Dzień Niepodległości na Pradze-Południe

Spośród wielu imprez i uroczystości, jakie miały miejsce w naszej dzielnicy, chcielibyśmy wyróżnić te najważniejsze.
Happening inaugurujący dzielnicowe obchody Narodowego Dnia Niepodległości.
11 listopada, w godzinach 11.00-13.00, na parkingu przy Urzędzie Dzielnicy Praga-Południe przy ul. Grochowskiej 274, kilkudziesiąt osób ułożyło w kształcie mapy Polski 100 obrazów autorstwa Katarzyny Czajki inspirowanych kolorami polskiej flagi.

Uroczystości dzielnicowe
11 listopada, o godz. 16.00, delegacje władz Dzielnicy Praga-Południe, kombatantów, południowopraskiego Centrum Promocji Kultury i parafii pw. Św. Ojca Pio, złożyły wieńce pod pomnikiem zamordowanego przez komunistów gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, w latach I wojny światowej żołnierza I Brygady Legionów Polskich, członka Polskiej Organizacji Wojskowej, oficera odradzającego się Wojska Polskiego, organizatora i dowódcy Kedywu Armii Krajowej, zastępcy Komendanta Głównego AK.
W uroczystości wzięli udział m.in. przewodniczący Rady Dzielnicy Praga-Południe Marcin Kluś, radny dzielnicy Łukasz Lanc, zastępca burmistrza Dzielnicy Praga-Południe Jarosław Karcz i dyrektor CPK Barbara Gebler-Wasiak.
Po ceremonii składania wieńców w pobliskiej parafii pw. św. Ojca Pio odbyła się Msza Święta za Ojczyznę odprawiana przez proboszcza, księdza prałata Andrzeja Kuflikowskiego. Po mszy głos w imieniu Burmistrza Dzielnicy Tomasza Kucharskiego zabrał jego zastępca Jarosław Karcz. Następnie krótki, ale stojący na wysokim poziomie artystycznym koncert pieśni patriotycznych wykonał parafialny chór dziecięcy.
Po godzinie 17.00 rozpoczął się koncert pieśni patriotycznych i wojskowych „Z Polski rodem” w wykonaniu artystów scen polskich, prowadzony przez Wojciecha Gąssowskiego i zorganizowany przez południowopraskie Centrum Promocji Kultury przy udziale Urzędu Dzielnicy Praga-Południe. Koncert połączony był z narracją, poświęconą historii polskich zrywów niepodległościowych w XIX stuleciu, Legionom Piłsudskiego i walkom o niepodległość kraju w latach 1918-1921. Oczywiście nie mogło zabraknąć w nim słynnej pieśni żołnierzy I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego „My, Pierwsza Brygada”, czy też „Warszawianki” z okresu Powstania Listopadowego. Publiczność nagrodziła wykonawców gromkimi brawami, bowiem poziom wykonania i repertuar patriotycznego koncertu stał na bardzo wysokim poziomie.
Po koncercie, w imieniu Rady i Zarządu Dzielnicy Praga-Południe, zastępca burmistrza dzielnicy Jarosław Karcz złożył wieniec przy pomniku Ignacego Jana Paderewskiego, mieszczącym się w Parku Skaryszewskim, noszącym imię tego wielkiego Polaka, jednego z ojców polskiej niepodległości w 1918 r.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *