Wydarzenia

Dzielnica pamięta i… biega!

W sobotę, 25 listopada, odbyły się uroczyste obchody dzielnicowe 187. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Jak co roku, pod pomnikiem bohaterów bitwy o Olszynkę Grochowską zgromadzili się mieszkańcy dzielnicy, władze samorządowe Pragi-Południe, Rembertowa i Wawra, seniorzy oraz uczniowie i nauczyciele południowopraskich szkół. Po uroczystości odbył się I Bieg Olszynki Grochowskiej.
Mieszkańcy dzielnicy szczególnie serdecznie powitali poczty sztandarowe, młodzież i nauczycieli piętnastu południowopraskich szkół. Gorącymi oklaskami witano władze samorządowe sąsiednich dzielnic – Wiceprzewodniczącego Rady Dzielnicy Rembertów Arkadiusza Piotrowskiego, zastępcę burmistrza Rembertowa Macieja Iwanickiego oraz burmistrza Wawra Łukasza Jeziorskiego. Radę i Zarząd Dzielnicy Praga-Południe reprezentowali Przewodniczący Rady Dzielnicy Marcin Kluś, Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy: Katarzyna Bernadetta Olszewska i Bogdan Jeziorski, radne Bożena Manarczyk i Irena Bartosińska oraz zastępca burmistrza Michał Wieremiejczyk. Oprawę wojskową wydarzenia przygotowali uczniowie klas wojskowych LXXII LO im. gen. Jasińskiego, dowodzeni przez majora Roberta Paździocha.
Po odegraniu hymnu Rzeczpospolitej Polskiej głos zabrał wiceburmistrz Michał Wieremiejczyk. W swoim wystąpieniu przypomniał genezę wybuchu Powstania Listopadowego, jaką było odwieczne umiłowanie wolności przez Polaków. Oddając hołd powstańcom przypomniał, że ważna jest dzisiaj również pamięć o przyczynach upadku powstańczego zrywu – o waśniach, korupcji i niezgodzie polskich polityków, którzy zniweczyli dzieło podchorążych Piotra Wysockiego.
Po modlitwie za poległych na polach bitew Powstania Listopadowego, którą odmówił z zebranymi ks. Dariusz Stefanowicz z parafii pw. Św. Ojca Pio na Gocławiu, odbyła się uroczystość złożenia wieńców.
Po części oficjalnej miała miejsce krótka część artystyczna. Uczniowie z „Jasińskiego” przygotowali pod kierownictwem prof. Ryszarda Jakubisiaka recytację wierszy powstańczych. Uroczystość zwieńczyła niezwykła „Kołysanka” w wykonaniu Wojciecha Olszańskiego.
Po uroczystości, w samo południe, na starcie stanęli uczestnicy biegu na dystansie 10 km. Od rana, jeszcze przed uroczystością przy pomniku, na błoniach wzdłuż Alei Chwały biegały dzieci. Pierwszy Bieg Olszynki Grochowskiej zgromadził na starcie blisko 400 uczestników. Jako pierwszy wpadł na metę Sylwester Kuśmierz. Wśród pań najlepsza była Eliza Florczuk.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *