Aktualności

Saska Kępa w walce ze smogiem

Smog jest plagą wielu polskich miast, jednak problem ten wciąż czeka na poważne potraktowanie, odpowiadające skali zagrożeń. Serwis Saska Kępa z pasją (www.saskakepa.waw.pl) poinformował naszą redakcję, że sukcesem zakończyły się jego starania o zainstalowanie, jednego z kilku planowanych, czujnika mierzącego jakość powietrza w dzielnicy Praga-Południe. Od zeszłego tygodnia za pośrednictwem systemu Airly można sprawdzić poziom zanieczyszczenia powietrza w sercu Saskiej Kępy. Zakup czujnika i jego obsługa na najbliższe dwa lata został ufundowany przez serwis Saska Kępa z pasją, a stało się to możliwe dzięki funduszom pozyskanym z reklam oraz dzięki aktywnym użytkownikom portalu Saska Kępa z pasją.

Inicjatorzy podkreślają: „Musimy być świadomi tego, czym oddychamy, a mamy powód do zmartwień, ponieważ jakość naszego powietrza pozostawia wiele do życzenia. Montaż sensora wpisuje się w misję naszego serwisu i mamy nadzieję, że pomożemy naszym sąsiadom”.

Zainstalowany sensor, podłączony do sieci Airly, zbiera, przetwarza i interpretuje dane w czasie rzeczywistym. Następnie na ich podstawie na mapie online oznacza informacje o jakości powietrza. Sensory Airly mierzą poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10, temperaturę i wilgotność powietrza, a także ciśnienie atmosferyczne. Sprzęt pozwala na uzyskanie bardzo dokładnych danych na wąskim obszarze.

Oczywiście sam system nie sprawi, że smog zniknie z naszej dzielnicy, ale wierzymy, że świadomość mieszkańców zmobilizuje wszystkich do działania. Dotyczy to m.in. zmiany zachowań w kwestii segregacji odpadów, wyboru oleju napędowego czy środka transportu.

Dane z sensora można w czasie rzeczywistym sprawdzać na stronie www.saskakepa.waw.pl oraz na mapach systemu Airly.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *