Aktualności

Polsko-rosyjska wymiana młodzieży

Historia zaczęła się w styczniu 2016 r. Pani Lilla Fota-Giedz, dyrektor ówczesnego Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 22 im. gen. Piotra Szembeka w Warszawie przy ul. Boremlowskiej 6/12 (obecnie Szkoła Podstawowa nr 374) oraz pan Michał Warych, nauczyciel języka rosyjskiego, podpisali list intencyjny z Rieczycką Średnią Szkołą Ogólnokształcącą w Rosji, dotyczący współpracy w zakresie edukacji.

Poniżej prezentujemy relację pana Michała \Warycha z przebiegu całej akcji. Dokument o współpracy zaowocował tym, że w pierwszym tygodniu maja br. uczniowie z warszawskiego gimnazjum na ponad tydzień wyjechali do Rosji i wzięli udział w międzynarodowym forum młodzieży Polska-Rosja-Serbia.Przedstawiciele polskiej delegacji zostali ugoszczeni w rodzinach swoich rówieśników zamieszkujących gminę Gżel – region słynący z produkcji znanej i cenionej na całym świecie porcelany. Pożegnania przed powrotem do Warszawy nie były łatwe, gdyż młodzież nawiązała serdeczne i pełne ciepła relacje z rówieśnikami. Wszyscy uczestnicy tego międzynarodowego wydarzenia obiecali sobie, że w październiku spotkają się w Warszawie. Tak też się stało.

Od 16 do 22 października miała miejsce długo wyczekiwana rewizyta.Jednym z jej założeń było potwierdzenie i wzmocnienie założeń Klubu Przyjaźni Słowiańskiej, powołanego 3 maja br. w rosyjskiej szkole. W Warszawie na Rosjan czekali nie tylko ich przyjaciele, ale również bogaty i napięty program edukacyjno-kulturalno-rozrywkowy. 17 października, podczas ślubowania klas pierwszych, uczniowie z Gżelu zostali uroczyście przyjęci w poczet społeczności Szkoły Podstawowej nr 374 im. gen. Piotra Szembeka. W wydarzeniu udział wzięli m.in. zastępca burmistrza Dzielnicy Praga-Południe Jarosław Karcz oraz przedstawiciele dzielnicowego Wydziału Oświaty i Wychowania. W trakcie pobytu uczestnicy polsko-rosyjskiej wymiany zwiedzali Warszawę (m.in. Wilanów, Trakt Królewski, Stare Miasto, Łazienki), wzięli udział w warsztatach kulinarnych, podczas których mogli przyrządzić potrawy znane w czasach króla Jana III Sobieskiego, w warsztatach aktorskich oraz tanecznych, zwiedzali Sejm RP, Centrum Nauki Kopernik, obejrzeli spektakl „Romeo i Julia”w Teatrze Buffo, współorganizowali wieczorek polskiej i rosyjskiej poezji, uczyli się grać w bilard, a nade wszystko spędzili niezapomniany czas w polskich rodzinach, które dołożyły wszelkich starań, by polsko-rosyjska wymiana młodzieży odcisnęła trwały i pozytywny ślad w umysłach jej uczestników. Między uczniami oraz nauczycielami z Polski i Rosji nawiązały się mocne, przyjacielskie relacje, co widać było przy pożegnaniu. Gdy rosyjska delegacja odjeżdżała na lotnisko – uściskom i łzom nie było końca.

Uczniowie i nauczyciele,zarówno ze Szkoły Podstawowej nr 374,jak i z Rieczyckiej Średniej Szkoły Ogólnokształcącej, zapowiedzieli, że bardzo chcą uczestniczyć w kolejnej edycji wymiany, aby jeszcze głębiej poznać oba kraje, ich mieszkańców i kulturę.Lepiej przecież pojechać do jakiegoś państwa i zobaczyć je na własne oczy, niż sto razy przeczytać o nim w książce.

Tegoroczna wymiana nie doszłaby do skutku, gdyby nie wsparcie finansowe Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe oraz Centrum Handlowego Szembeka.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *