Aktualności

Ubezpieczenie mieszkania

Każdy z nas myśli o tym, jak kompleksowo zabezpieczyć swoje mieszkanie. Niektórzy zapewne stwierdzą: „nas to nie dotyczy”, bo np. nigdy do tej pory nie musieli usuwać szkód po pożarze, zalaniu, kradzieży, czy też zwykłym przepięciu w elektryce, w wyniku którego uszkodzeniu uległ sprzęt RTV AGD. Na rynku jest wielu ubezpieczycieli i jeszcze więcej ubezpieczeń. Ogólnie podzieliłbym je na te, które stanowią cesję pod kredyt mieszkaniowy dla banku oraz na pozostałe, które dowolnie możemy modyfikować i wzbogacać o różne zdarzenia.

Jeżeli chodzi o te pierwsze, są to obowiązkowe ubezpieczenia mieszkania włączane do większości kredytów bankowych. Zakres ubezpieczenia ogranicza się do murów i elementów stałych mieszkania, obejmuje z reguły kilkanaście różnych zdarzeń typu pożar, eksplozja, uderzenie pioruna, dym i sadza, fala dźwiękowa, grad, implozja, katastrofa budowlana, lawina, obsunięcie ziemi i silny wiatr. Bankowi z reguły to wystarcza, ponieważ jest on zainteresowany mieszkaniem jako całością. Nam, jako właścicielom takich mieszkań, zależy również na jego wyposażeniu.

I tutaj pojawia się szerokie spektrum możliwości. Elementy ruchome w mieszkaniu możemy ubezpieczyć zarówno od zdarzeń losowych, jak i kradzieży. Ponadto można uwzględnić odpowiedzialność cywilną, czyli ograniczyć swoją odpowiedzialność w przypadku wyrządzenia szkody sąsiadowi, np. jego zalania. Ubezpieczenia mieszkania zawierają szereg innych dodatkowych warunków ubezpieczenia jak assistance domowy, czyli w przypadku awarii wizytę specjalisty, takiego jak hydraulik, cieśla, elektryk itp., opiekę prawną, własny udział w szkodzie, czy też franszyzę, która redukuje odpowiedzialność ubezpieczyciela przy zaistniałej szkodzie.

Wybierając polisę, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Na jakie rodzaje ryzyka narażona jest moja nieruchomość? Ile pieniędzy będę potrzebować, aby odtworzyć uszkodzone lub skradzione elementy mieszkania? Czy moje mieszkanie może zostać zniszczone przez powódź, pożar, silny wiatr? W zależności od odpowiedzi można zadbać, by zakres polisy pokrywał się z naszymi oczekiwaniami, a jednocześnie nie obejmował takich zdarzeń, na jakie nieruchomość nie jest narażona.

Czekam na Państwa propozycje, dotyczące kolejnych tematów. Można pisać, dzwonić i mejlować do redakcji, jednak szczególnie zachęcam do interaktywnej dyskusji na facebookowym profilu: https://www.facebook.com/senioraporadnik oraz do zgłaszania swoich uwag na adres email: [email protected]

Pablo

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *