W zdrowym ciele...

Pobiegniemy na Olszynce Grochowskiej!

W tym roku po raz pierwszy pamięć o wybuchu powstania listopadowego uczcimy również na sportowo. 25 listopada, obok tradycyjnych uroczystości na Olszynce Grochowskiej z udziałem pocztów sztandarowych, władz państwowych i samorządowych, mieszkańców i młodzieży, na miejsce przybędą również biegacze.

Pomysł na bieg narodził się kilka miesięcy temu. Od początku chciałam, by tak ważne dla naszej historii miejsce, jakim jest Olszynka Grochowska, stało się bardziej znanym miejscem dla szerokiej grupy warszawiaków.
Zależało mi również na tym, by wreszcie skończyć ze smoleńskim jazgotem, wdzierającym się na wszystkie uroczystości patriotyczne.
Należało więc zorganizować imprezę, która sprawi, że to miejsce będzie odwiedzane przez mieszkańców nie tylko podczas uroczystości związanych z Powstaniem Listopadowym czy lutową rekonstrukcją bitwy, ale także w ramach spacerów czy rekreacji. Imprezę, dzięki której będą wiedzieli, gdzie to jest. Dotychczas zdarzało się bowiem, że moi rozmówcy, niekiedy od dawna mieszkający w Warszawie, nie wiedzieli, gdzie znajduje się nasz „olszynkowy” las.

Biegi historyczne
Cieszy mnie fakt, że od wielu lat jednym ze sposobów popularyzacji wydarzeń historycznych w Warszawie jest bieganie. Wystarczy spojrzeć na organizowane od blisko trzydziestu lat biegi – Konstytucji 3 Maja, Powstania Warszawskiego i Niepodległości. Dzięki tego typu imprezom młode pokolenie może dowiedzieć się więcej o historii naszego kraju i miasta. Skojarzenie daty i miejsca z rekreacją na świeżym powietrzu powoduje podniesienie świadomości historycznej, dając jednocześnie możliwość spędzenia czasu w gronie rodziny i znajomych.

Pobiegniemy w rezerwacie
Olszynka Grochowska to również objęty ochroną krajobrazową rezerwat przyrody o powierzchni ponad 56 hektarów. Niestety, na terenie lasu znajdują się obszary zdewastowane, rurociąg oraz tory kolejowe, jednak większość powierzchni jest atrakcyjna przyrodniczo i z pięknymi drzewami.
Zaproszenie
Uroczystości oficjalne wraz z Biegiem Olszynki Grochowskiej będą miały miejsce w sobotę, 25 listopada. Już teraz serdecznie zapraszam do uczestnictwa w biegu ze startem i metą w rejonie ulicy Szerokiej. Dystans 10 km. Organizator zapewnia ciepły posiłek, depozyty i miłą atmosferę.
Informacja o zapisach na bieg pojawi się niebawem na stronie Urzędu Dzielnicy.
Gorąco zachęcam wszystkich do startu i oczywiście do zobaczenia na miejscu!

Katarzyna Bernadetta
Olszewska
Wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy Praga-Południe
m.st. Warszawy
kobieta w biegu

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *