Kultura

Piosenka (francuska) jest dobra na wszystko!

W tym roku obchodziliśmy mały jubileusz: piątą edycję Konkursu Piosenki Francuskiej „Zaśpiewaj na Francuskiej” dla uczniów warszawskich szkół ponadpodstawowych. Jego organizatorem jest Polsko-Francuska Izba Gospodarcza we współpracy z naszą Dzielnicą. Finał konkursu odbywa się w czasie lipcowego Święta Francji organizowanego na terenie Parku Skaryszewskiego. Chciałbym przypomnieć historię konkursu i zachęcić młodzież do uczestnictwa w nim.
Wszystko zaczęło się dość niespodziewanie. Wiosną 2013 r. do Zespołu Kultury Urzędu Dzielnicy Praga-Południe (dzisiaj to już Wydział Kultury, Promocji i Sportu) przyszły panie Monika Constant, Dyrektor Generalny Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Polsce, i Małgorzata Oleszkiewicz, specjalista ds. eventów. Celem ich wizyty było przedstawienie założeń Święta Francji na ul. Francuskiej, organizowanego wówczas po raz drugi. Miałem możliwość uczestniczenia w tym spotkaniu. Pomyślałem wówczas, że rangę święta mógłby podnieść jakiś ciekawy akcent muzyczny i że jest to okazja do spopularyzowania wśród młodzieży piosenki francuskiej – pięknej przecież i mającej swój niepowtarzalny wdzięk. Zaczęliśmy się zastanawiać, jak to zrobić? „Może konkurs?”, pomyślałem.
Wymyślić łatwo, zrealizować trudniej, bo każda tego typu impreza wymaga ogromu prac organizacyjnych. W dodatku widziałem trudność w tym, by w dobie wszechobecnej piosenki anglojęzycznej zachęcić młodzież do zaśpiewania niełatwej przecież i językowo, i interpretacyjnie, piosenki francuskiej. Z drugiej strony, dzięki uczestnictwu w różnych uroczystościach szkolnych i artystycznych występach uczniów, miałem świadomość, że nie brakuje talentów, które mogą zabłysnąć.
Po kilku spotkaniach ustaliliśmy, że zachętą do uczestnictwa w naszym konkursie może być nagroda główna – weekend w Paryżu – na miarę spełnienia marzeń o zobaczeniu stolicy Francji. Pomysł zyskał aprobatę i tak to się zaczęło.
Pierwsza edycja była bardzo skromna. Konkurs objął jedynie szkoły ponadpodstawowe z naszej Dzielnicy, a w finale wystąpiła piątka uczestników. Druga edycja objęła już, poza Pragą-Południe, dzielnicę Wawer, a od trzeciego konkursu zapraszamy do udziału młodzież z całej Warszawy. Konkurs zatacza coraz szersze kręgi i zyskał już swoją renomę.
Jak już pisałem, nagrodą główną w konkursie jest weekend w Paryżu dla dwóch osób. Cała mieszcząca się na podium trójka honorowana jest nagrodami ufundowanymi przez różne firmy francuskie. Są to nagrody rzeczowe, a także wartościowe vouchery, kurs języka francuskiego, lekcje śpiewu, roczny dostęp do mediateki Instytutu Francuskiego i wiele innych. Oddzielną jest nagroda publiczności, a swoją nagrodę – za najlepsze umiejętności językowe wykonawcy – przyznaje również Instytut Francuski. W tym roku niespodziankę finalistom zrobili burmistrzowie dzielnic, wręczając upominki „swoim” uczestnikom.
W tegorocznych eliminacjach półfinałowych udział wzięło 29 uczniów z ośmiu stołecznych dzielnic: Białołęki, Bielan, Pragi-Południe, Śródmieścia, Targówka, Ursynowa, Woli i Żoliborza. Do finału zakwalifikowało się dziesięcioro uczniów z siedmiu dzielnic. Pisaliśmy już o tym, ale przypomnę, że zdobywczynią pierwszego miejsca i nagrody głównej została Zuzanna Bąk ze Śródmieścia. Drugie miejsce zajęła Weronika Zdzieborska z Pragi-Południe. Trzecie miejsce wyśpiewała Barbara Czechowicz z Ursynowa. Została ona również laureatką nagrody publiczności. Nagrodę Instytutu Francuskiego otrzymała Zuzanna Bąk.
O poziomie wykonawców i jakości wykonania może świadczyć fakt, że w koncercie wieczornym, zamykającym tegoroczne lipcowe Święto Francji w Parku Skaryszewskim, wraz ze znakomitym Chrisem Schittullim wystąpiły uczestniczki konkursu. Podczas oficjalnego Balu Francuskiego, corocznie organizowanego przez ambasadę Francji z okazji Święta Narodowego, zaśpiewały w tym roku trzy finalistki konkursu: Maria Leszczełowska, Weronika Zdzieborska i Agnieszka Kukla!
Jeżeli mówimy o historii konkursu nie można nie wspomnieć o zwycięzcach poprzednich edycji. I tak w roku 2013 wygrała Julia Nowikowska (Praga-Południe). Rok później triumfowała Maria Jeż (Praga-Południe). W roku 2015 zwyciężyła Anna Grochowska (Śródmieście). W ubiegłym roku, podczas IV edycji, oklaskiwaliśmy zwycięstwo Marii Leszczełowskiej (Praga-Południe). W sumie, we wszystkich dotychczasowych półfinałach wzięło udział 119 uczestników. W finałach wystąpiło 40. Wszystkim dotychczasowym uczestnikom Konkursu składam tą drogą podziękowania za udział, a finalistom i laureatom serdecznie gratuluję.
Mam nadzieję, że Konkurs będzie się wciąż rozwijał, a jego poziom będzie coraz wyższy. Rękojmią jest doskonała współpraca Polsko-Francuskiej Izby Handlowej z naszą Dzielnicą.
Pozostaje mi tylko zaprosić młodzież do uczestnictwa w dalszych edycjach konkursu. Piosenka francuska warta jest tego, żeby się z nią zaprzyjaźnić.
Ryszard Kalkhoff

Radny Dzielnicy
Praga-Południe,
Przewodniczący
Komisji Kultury,
Juror konkursu

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *