Aktualności

Pierwsze Senioralia za nami!

W bezdeszczową (na szczęście) sobotę, 23 września, odbyły się w Parku Polińskiego pierwsze Praskopołudniowe Senioralia, zorganizowane przez Grochowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Radę Seniorów oraz Urząd Dzielnicy Praga-Południe. Impreza, która wywołała olbrzymie zainteresowanie i zgromadziła mnóstwo gości, miała na celu przede wszystkim integrację pokoleń i zademonstrowanie seniorskiej aktywności.

To unikatowe wydarzenie rozpoczęło się od wspólnego zasadzenia na terenie parku trzech klonów przez posła Michała Szczerbę z sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, przewodniczącego południowopraskiej Rady Seniorów Stanisława Trzmiela i burmistrza naszej dzielnicy Tomasza Kucharskiego. W zamyśle organizatorów imprezy, drzewa te mają symbolizować solidarność ludzi w różnym wieku.
Integracja pokoleń odbywała się na terenie parku, gdzie Roman Wszoła zapraszał na biegi przełajowe, kataryniarz (z nieodłączna papugą) przygrywał rzewne melodie, sportowcy prezentowali wschodnie sztuki walki i strzelanie z japońskich łuków, ale koncentrowała się głównie na dużej scenie. Uczestnicy Senioraliów mogli wybierać w bogatym programie artystycznym, nad przebiegiem których czuwał Tadeusz Cygański.
Oklaskiwaliśmy m.in. recitale seniorów, występy przedszkolaków czy Stasia Kukulskiego ze Szkoły Podstawowej nr 143, a także występy chóru Praskie Małmazyje.
Tańce i występy muzyczne zostały przeplecione interesującymi pokazami mody senioralnej. Na scenie zaprezentowały się m.in. finalistki konkursu „Miss po 50-tce”, które wzbudziły żywe poruszenie nie tylko męskiej publiczności.
Na terenie parku można było ponadto posmakować waty cukrowej, zjeść przysmaki przyrządzone przez szkoły gastronomiczne, wypić pyszną kawę lub napoje molekularne, obejrzeć pokazy akrobatów oraz skorzystać z konsultacji lekarskich. Swoje stanowiska miały m.in. Biblioteka Publiczna, Centrum Paca, firma Oral-B oraz stowarzyszenia emeryckie.
Finałem Senioraliów była międzypokoleniowa dyskoteka, którą poprowadziła Wirginia Szmyt, czyli legendarna DJ Wika. Wydarzenie okazało się tak dużym sukcesem dla integracji seniorów z naszej dzielnicy, że postanowiono, iż impreza będzie odbywała się cyklicznie co roku.
Andrzej Opala

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *