Aktualności

Pamiętamy o ofiarach ataku na WTC

Jak co roku, 11 września, pod pomnikiem polskich ofiar ataku terrorystycznego na World Trade Center w Parku Skaryszewskim, odbyła się uroczystość poświęcona pamięci niewinnych ofiar sprzed 16 lat. Czcząc ich pamięć, daliśmy wyraz niezgodzie na terroryzm.
Gdy 11 września 2001 r. pierwszy z porwanych samolotów uderzył w wieżę World Trade Center w Nowym Jorku, w Polsce była godzina 14.46. Na naszych oczach zginęło ponad trzy tysiące niewinnych ludzi, w tym także strażacy, policjanci i ratownicy.
By uczcić pamięć poległych, by pokazać, że nie zapominamy o tym wydarzeniu, Przewodniczący Rady Dzielnicy Praga-Południe Marcin Kluś oraz Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe, Tomasz Kucharski, zaprosili na specjalną uroczystość znakomitych gości. Choć obowiązki nie pozwoliły im na osobiste stawiennictwo, w ich imieniu rolę gospodarzy pełniło dwoje wiceprzewodniczących Rady – Katarzyna B. Olszewska i Karol Kowalczyk oraz zastępcy burmistrza – Jarosław Karcz i Michał Wieremiejczyk.
Wśród gości powitaliśmy konsula generalnego ambasady USA w Polsce Roberta Batcheldera, posłankę na Sejm RP Joannę Fabisiak i wiceprezydent Warszawy Renatę Kaznowską. Swoją obecością zaszczycili uroczystość radni miasta i dzielnicy, przedstawiciel Rady Kombatantów kpt. Feliks Waśkiewicz, oficerowie Państwowej Straży Pożarnej, policji i Straży Miejskiej. Przybyli również nasi południowoprascy seniorzy, przedstawiciele mediów, instytucji dzielnicowych i mieszkańcy.
Zebranych powitał zastępca burmistrza Pragi-Południe Jarosław Karcz. „Ten bestialski atak stał się synonimem brutalnej agresji, wykorzystującej religię do morderczych, politycznych celów”, powiedział burmistrz.
„Świat stoi dzisiaj w obliczu coraz bardziej wyrafinowanych i brutalnych metod terrorystycznych, ale postawa atakowanych społeczeństw może napawać dumą i nadzieją. Jak choćby ostatnio w Barcelonie, gdy wszyscy krzyczeli na ulicach jednym głosem „Nie boimy się!”.
(…) Dzisiaj musimy być jednością i wspólnie przeciwstawiać się wszelkiej ideologii, która prowadzi do śmierci niewinnych ludzi w atakach terrorystycznych. Nie możemy dać się zastraszyć, ale nie możemy też być bezbronni wobec terroryzmu, który staje się coraz bardziej powszechny. (…)” – mówił burmistrz.
Kapelan strażaków, ksiądz Artur Więsik z parafii Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników przy Al. Stanów Zjednoczonych, odmówił następnie modlitwę ekumeniczną ku czci ofiar ataku na WTC, a punktualnie o godz. 14.46 rozległ się sygnał wozów strażackich. Gdy umilkły syreny, rozległ się głos trąbki i w Parku Skaryszewskim zabrzmiała przejmująca melodia „Cisza” („Il Silenzo”).
Na zakończenie uroczystości, w ciszy i skupieniu złożono pod pomnikiem wieńce i kwiaty.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *