Inwestycje

Najlepsze pomysły mieszkańców, czyli Budżet Partycypacyjny 2018

Mieszkańcy Warszawy po raz czwarty wybrali pomysły zgłoszone do budżetu partycypacyjnego. Głosujący na projekty na Pradze-Południe, mogli wybierać spośród pomysłów na remonty chodników i dróg, oświetlenie alejek spacerowych, budowę placów zabaw dla dzieci i siłowni plenerowych, zagospodarowanie skwerków do wypoczynku, a także zorganizowanie czasu wolnego dla wszystkich grup wiekowych.
Na Pradze-Południe zgłoszono w budżecie partycypacyjnym na 2018 r. 266 projektów, a mieszkańcy wybierali ostatecznie ze 163 projektów (liczba pomysłów, które po dyskusjach publicznych i weryfikacji poddano pod głosowanie).
Wybraliśmy 87 projektów za 4 545 294 zł. To największa kwota przeznaczona na projekty mieszkańców we wszystkich dotychczasowych edycjach! W całej Warszawie skierowano do realizacji 881 projektów za łączną kwotę 60 026 583 zł.
Czego potrzebujemy
na Pradze-Południe?
Jedna trzecia zwycięskich projektów dotyczy inwestycji infrastrukturalnych. Dzięki najdroższemu (270 tys. zł) wybranemu projektowi „Przejazd rowerowy przez skrzyżowanie Grenadierów i Alei Stanów Zjednoczonych” dzielnica zyska uzupełnienie infrastruktury dla cyklistów. Ulepszenia dla rowerzystów wybrali również mieszkańcy Gocławia oraz Grochowa Południowego.
Drugi pod względem wartości projekt: „Jordanek odNowa+” (257 tys. zł) skierowany jest do najmłodszych. Nową jakość zyska istniejące miejsce zabaw i rekreacji dla dzieci na Grochowie Północnym. Również dzieci z Gocławia też mają powody do radości: w przyszłym roku przyjemniej będzie korzystać z placu zabaw w parku nad Balatonem po wymianie pylącej nawierzchni.
Głosowanie na projekty pokazuje, że chcemy, aby na Pradze-Południe właściciele psów dbali o czystość terenów spacerowych. Uznanie mieszkańców zyskał projekt zakładający nie tylko postawienie dodatkowych koszy, ale również kampanię społeczną dotyczącą sprzątania po psach.
Dla głosujących w naszej dzielnicy ważna jest otaczająca przyroda i ekologia. Na Saskiej Kępie zwyciężył projekt, mający na celu ochronę drzew, a w innych osiedlach dzielnicy będą nowe nasadzenia. Ekologiczną świadomość mieszkańców Pragi-Południe poprawi projekt, zakładający ustawienie na budynku Urzędu Dzielnicy tablicy informującej o jakości powietrza, a także oznaczenie ośmiu wyjątkowych pomników przyrody na Saskiej Kępie. Mieszkańcy chcą też utrzymywać się w dobrej formie i zażywać ruchu na świeżym powietrzu. Posłużą temu kolejne siłownie plenerowe na Grochowie Południowym i Grochowie Kinowej.
W budżecie partycypacyjnym, jak co roku, nie zabrakło ciekawych warsztatów edukacyjnych i zajęć sportowo-rekreacyjnych dla wszystkich. Dzieci skorzystają z podwieczorków teatralnych na świeżym powietrzu i z zajęć na uniwersytecie dziecięcym. Dorośli wybrali kino plenerowe w Parku Polińskiego. Praga-Południe chce czytać! W głosowaniu zwycięskie okazały się projekty, dzięki którym powiększy się oferta czytelnicza dzielnicowych wypożyczalni.
Ze środków budżetu partycypacyjnego pomożemy również najbardziej potrzebującym. Przy Placu Szembeka powstanie „Jadłodzielnia”, czyli miejsce, w którym podzielić się będzie można nadwyżkami artykułów spożywczych i żywności.
Również seniorzy włączają się w budżet partycypacyjny. To do nich skierowane są projekty: „Ławki dla seniorów z oparciami” (Saska Kępa) i „Prenumerata prasy w Klubie Kultury Gocław”. Pamiętamy też o niepełnosprawnych – wygrał projekt zainstalowania automatycznych przesuwnych drzwi wejściowych do wypożyczalni na Grochowie Kinowej.
Dzięki budżetowi partycypacyjnemu zostaną też wyremontowane i oświetlone chodniki, wypięknieją skwerki i place zabaw, powstaną nowe siłownie, ławki, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, powiększy się oferta rekreacyjno-kulturalna. Na realizację projektów poczekamy maksymalnie do końca 2018 r., a pierwsze działania rozpoczynają się już od stycznia przyszłego roku.
Z pomysłami wybranymi w IV edycji warszawskiego budżetu partycypacyjnego możemy zapoznać się na stronie internetowej http://twojbudzet.um.warszawa.pl/.
Już wkrótce ruszy też kolejna edycja budżetu partycypacyjnego i możliwość zgłaszania projektów na rok 2019.
Anna Wojtasik
Koordynator
Budżetu Partycypacyjnego

 

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *