Z perspektywy radnej

Kłopotliwa kałuża i nowy pomysł

Mieszkańców cieszy zapewne zakończona niedawno modernizacja nieremontowanej od kilkudziesięciu lat ulicy Olszynki Grochowskiej. Cieszyłaby jeszcze bardziej, gdyby nie jedno feralne skrzyżowanie i pewna wielka kałuża, utrudniająca komunikację głównie (choć nie tylko) pieszym.
Ulica otrzymała nową nawierzchnię, nowe podjazdy do posesji, chodniki i oświetlenie. Wykonano odwodnienie ulicy z odpływami. Uwzględniono i wykonano, postulowane przez mieszkańców, oświetlenie łącznika dla pieszych między ulicą Olszynki Grochowskiej a Biskupią. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wyniesienie skrzyżowania z ulicą Pabianicką, które zmusza kierowców do zmniejszenia prędkości i dodatkowej uwagi. Wybudowano miejsca parkingowe przy pętli tramwajowej. Piękna nowa ulica krzyżuje się z ulicą Grochowską i… tu pojawia się problem.
Po każdym deszczu na przejściu dla pieszych przez ulicę Olszynki Grochowskiej tworzy się wielka kałuża, która praktycznie uniemożliwia pieszym pokonanie przejścia po pasach. Zarząd Dzielnicy natychmiast podjął działania w tej sprawie i okazało się, że wykonana przez nas inwestycja jest prawidłowa. To ZDM musi poprawić rozwiązanie odwodnienia na ulicy Grochowskiej. Czekamy na efekty i liczymy, że kałuża zniknie.
Nowy pomysł
Wielu mieszkańców naszej dzielnicy oraz zapewne wielu przejezdnych z zadowoleniem powitałoby rozwiązanie komunikacyjne, które połączyłoby ulicę Grochowską z ulicą Ostrobramską i dalej z ulicą Jana Nowaka-Jeziorańskiego na Gocławiu. Znacznie ułatwiłoby ono nie tylko połączenie Gocławia z Grochowem, ale także odciążyłoby, oblężoną w godzina szczytu, ulicę Zamieniecką i pozwoliłoby ominąć zatłoczony węzeł Marsa-Płowiecka-Grochowska.
Ten pomysł wymagałby gruntownej przebudowy ulicy Rodziewiczówny i budowy jej nowego odcinka. Zmusiłby inwestora również do przebudowy ulicy Grochowskiej i budowy nowego, kompleksowego jej skrzyżowania z ulicami Podolską i Rodziewiczówny. Takie rozwiązanie komunikacyjne pozwoliłoby również na uwzględnienie, wielokrotnie sygnalizowanej, potrzeby lewoskrętu z ulicy Grochowskiej w ulicę Podolską dla pojazdów jadących od strony Wisły. Podejmowałam i nadal podejmuję ten temat. Wiem, że Zarząd Dzielnicy również go wspiera. Zaproponuję Radzie Dzielnicy przyjęcie stanowiska popierającego budowę tego rozwiązania komunikacyjnego. Będziemy rozmawiać o tym z władzami naszego miasta i mam nadzieję, że zaplanujemy i zrealizujemy tę inwestycję.
Na koniec chcę poinformować, że w wyniku licznych sygnałów od mieszkańców, złożyłam interpelację w sprawie przebudowy istniejącej ścieżki rowerowej w ciągu ulicy Szaserów, na odcinku od ulicy Chłopickiego w kierunku wschodnim. Czekam na wyjaśnienia przyczyn i zasadności tej przebudowy.
Bożena Manarczyk

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *