Aktualności

Jak obniżyć rachunki za prąd

Przyglądając się ofertom proponowanym przez rynek, należy się przede wszystkim nauczyć porównywać te oferty. W tym celu trzeba z kolei nauczyć się prawidłowo czytać faktury za prąd. Podstawowe dane, które znajdziemy na fakturze (koniecznie rozliczeniowej!), na które mamy wpływ i które możemy negocjować, to: zużycie prądu, cena sprzedaży energii elektrycznej (tzw. energia czynna) i opłata handlowa. Na ceny dystrybucji wpływu nie mamy, bo są one ustalane odgórnie. Problem polega na tym, że każdy ze sprzedawców prądu w bardzo różny sposób zamieszcza te dane na swoich fakturach. Trzeba odrobiny analitycznego podejścia, aby zrozumieć, za co i ile płacimy. W razie niejasności są jeszcze infolinie.
W Warszawie jedynym dystrybutorem prądu jest firma Innogy, dawny RWE. W większości przypadków jest ona również sprzedawcą, ponieważ często brakuje nam świadomości, że właśnie sprzedawcę zmienić możemy. Poza Innogy w Polsce jest tylko kilku wielkich dystrybutorów energii, m.in. PGE, Tauron i Enea, a sprzedawców dziesiątki, jeżeli nie setki.
W prywatnych mieszkaniach różnice kosztów po zmianie sprzedawcy mogą nie być na tyle odczuwalne, co w punktach usługowych. Przyjmując np. roczne zużycie na poziomie 3 MWh, czyli 3000 kWh, wygląda to tak: 3 MWh x 276,2 zł (cena netto za 1MWh energii czynnej standardowej wg oferty Innogy) = 828,6 zł netto, czyli 1019,18 zł brutto. Do tego należy doliczyć opłatę handlową 2,29 zł netto/miesiąc x 12 miesięcy = 27,48 netto czyli 33,80 zł brutto rocznie. Daje nam to razem 1052,98 zł brutto rocznie. Na podanym przykładzie zaoszczędzimy ok. 200 zł, jeżeli skorzystamy z oferty np. firmy Polski Prąd. Nie jest to może powalająca różnica, ale wystarczy, że podpiszemy z tą firmą 3-letnią umowę, a zapłacimy 230 zł netto za 1 MWh i 0 zł opłaty handlowej.
Należy jednak pamiętać o zapisach umownych z obecnym sprzedawcą, a w przypadku umowy na czas określony należy się z niej wywiązać. Poza tym trzeba zwrócić uwagę na zapisy w umowie z nowym sprzedawcą, np. gwarancję niezmienności ceny prądu przez cały okres trwania umowy. W przypadku przedsiębiorczych osób prowadzących własne punkty usługowe te różnice są zdecydowanie większe, sięgają często kilku a nawet kilkunastu tysięcy złotych, więc na pewno warto przyjrzeć się ofertom innych firm zanim podpiszemy umowę z dotychczasowym sprzedawcą.
Czekam na Państwa propozycje, dotyczące kolejnych tematów. Można pisać, dzwonić i mejlować do redakcji, jednak szczególnie zachęcam do interaktywnej dyskusji na facebookowym profilu: https://www.facebook.com/senioraporadnik oraz do zgłaszania swoich uwag na adres email: [email protected]
Pablo

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *