Aktualności

Żegnamy Tadeusza Żytkiewicza

18 września, w wieku 91 lat, zmarł Tadeusz Żytkiewicz, jeden z najbardziej znanych pacjentów prof. Zbigniewa Religi, który po przeszczepie serca przeżył jeszcze 30 lat. Był mieszkańcem Pragi-Południe i przez wiele lat życie, przed transplantacją i po niej, związany był z oświatą w naszej dzielnicy. Pracował jako inspektor szkolny, ale w pamięci wielu roczników uczniów zapisał się przede wszystkim jako wspaniały nauczyciel historii w XLVII LO im. Stanisława Wyspiańskiego przy ul. Międzyborskiej.

Pan Tadeusz miał 61 lat, gdy w 1987 r., już po dwóch zawałach, trafił do prof. Religi. Wcześniej wszyscy kardiolodzy twierdzili, że jest „za stary” na przeszczep. Na szczęście prof. Religa był odmiennego zdania i dał choremu szansę na nowe, długie życie. Operacja odbyła się w nocy z 4 na 5 sierpnia 1987 roku i trwała 24 godziny. Pan Żytkiewicz był 19. osobą, której pionier polskiej kardiochirurgii przeszczepił serce. Wkrótce po przeszczepie pan Tadeusz rozpoczął nowe życie. W wieku 62 lat zrobił prawo jazdy i kupił malucha.

Tadeusz Żytkiewicz był prezesem powołanego w 1994 r. warszawskiego Koła Stowarzyszenia Transplantacji Serca, które zajmowało się organizowaniem spotkań z ludźmi po przeszczepach i z lekarzami. Na spotkaniach, dopóki żył, bywał także prof. Religa.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *