Aktualności

Film w rocznicę sowieckiej agresji

Mimo niekorzystnej aury, w niedzielę, 17 września 2017 r., mieszkańcy Pragi-Południe po raz kolejny (od 2015 r.) mieli okazję obejrzeć film dokumentalny, dotyczący agresji Związku Sowieckiego na wschodnie tereny II Rzeczypospolitej.

W 78. rocznicę agresji ZSRR na Polskę, Urząd Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy, we współpracy z Fundacją Joachima Lelewela, zaprezentował mieszkańcom Dzielnicy film „Krew na bruku. Grodno 1939” w reżyserii Roberta Miękusa. W projekcji wziął udział pan Piotr Kościński, Prezes Fundacji Joachima Lelewela, która jest producentem tego ciekawego fabularyzowanego dokumentu. Przed filmem słowo wstępne wygłosił Michał Wieremiejczyk, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe, który nakreślił tło historyczne wydarzeń z 17 września 1939 r. W wyniku Paktu Ribbentrop-Mołotow, zawartego w dniu 23 sierpnia 1939 r. przez ministrów spraw zagranicznych Trzeciej Rzeszy i Związku Sowieckiego, Armia Czerwona najechała tego dnia wschodnie tereny Polski. Doprowadziło to do faktycznego czwartego rozbioru Polski i wielkich cierpień polskiego społeczeństwa.

Bohaterska obrona Grodna przed sowieckimi wojskami, w tym silnymi jednostkami pancernymi, miała miejsce między 20 a 22 września 1939 r. Jest jednym z najbardziej bohaterskich, choć nieco zapomnianym, epizodem walk z sowieckim agresorem. Broniące miasta nieliczne oddziały Wojska Polskiego, wraz z harcerzami i ludnością cywilną Grodna stawiły dzielny opór najeźdźcy. Dysponując zaledwie dwoma działkami przeciwlotniczymi Boforsa kalibru 40 milimetrów, polscy obrońcy zniszczyli 19 czołgów i 3 samochody pancerne Armii Czerwonej, głównie za pomocą butelek z płynem zapalającym.

Film dokumentalny „Krew na bruku. Grodno 1939” w przystępny sposób przypomniał widzom o walkach w obronie Grodna oraz o Pakcie Ribbentrop-Mołotow, który doprowadził do rozbioru Polski.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *