Aktualności

Przede wszystkim są artystami

14 września w Centrum Promocji Kultury miała miejsce niezwykła uroczystość poświęcona niezwykłym ludziom. Zarząd Warszawskiego Towarzystwa Pomocy Lekarskiej i Opieki Nad Psychicznie i Nerwowo Chorymi zaprosił podopiecznych i ich opiekunów, a także wielu gości, na Integracyjną Galę Twórczości Osób Niepełnosprawnych.

Po powitaniu, pani Ewa Angowska, prezes Towarzystwa, zaprosiła na scenę gościa specjalnego gali, b. ministra zdrowia dr. Marka Balickiego. Wygłosił on wykład na temat działalności założonego w roku 1900 Warszawskiego Towarzystwa, udowadniając, że było ono prekursorem wielu nowoczesnych metod leczenia i opieki nad nerwowo chorymi.

Po nim głos zabrała pani Katarzyna Kwiatkowska, która wskazała na terapeutyczne walory arteterapii – leczenia przez udział chorych w aktywności artystycznej.

Wśród organizacji i osób nagrodzonych przez Towarzystwo znalazł się burmistrz Pragi-Południe Tomasz Kucharski. Nasza dzielnica od dawna udziela wsparcia lokalowego i organizacyjnego Towarzystwu. Redakcja urzędowej gazety „DZIELNICA.pragapld” także została wyróżniona podziękowaniami i piękną pracą plastyczną jednego z niepełnosprawnych twórców.

Zwieńczeniem gali były występy artystyczne. Wśród wykonawców mogliśmy oklaskiwać m.in. aktorów zespołu Vena w spektaklu „Pogoda na miłość” oraz artystów ze Środowiskowych Domów Samopomocy. Interesująco wypadł recital obdarzonej oryginalnym głosem Kingi Rzadkowskiej.

Pisząc na wstępie o niezwykłych ludziach, mieliśmy na myśli przede wszystkim niepełnosprawnych artystów, ale także ich opiekunów, pedagogów i lekarzy! Arteterapia to wspaniała sprawa!

 

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *