Wydarzenia

Zakazane piosenki zabrzmiały na Szembeku

Mimo niezbyt przychylnej, jesiennej aury, w sobotę, 2 września, na Placu Szembeka zgromadził się tłum mieszkańców naszej dzielnicy, biorących udział we wzruszającym koncercie pieśni powstańczych, patriotycznych i żołnierskich z okresu drugiej wojny światowej oraz warszawskich piosenek powstałych przed i po wojnie.
Wśród gości na koncercie pojawili się m.in. kombatanci, uczestnicy Powstania Warszawskiego, radni dzielnicy, przedstawiciele dzielnicowych instytucji kultury oraz seniorzy. Koncert rozpoczął burmistrz Dzielnicy Praga-Południe Tomasz Kucharski, z którego inicjatywy impreza odbyła się już po raz czwarty. Wydarzenie poprowadził Adam Tkaczyk.
Witając mieszkańców dzielnicy, burmistrz powiedział m.in.: „Będziemy dzisiaj wspólnie śpiewać piosenki, które były niezwykle ważnym orężem w walce z okupantem. Pozwalały odetchnąć podczas nocy okupacji, a nawet się uśmiechnąć. (…) Na ulicach – mimo zakazu okupanta – słychać było również poważne ballady, mające dzisiaj wagę zapisu historycznego. (…) Podczas powstania pojawiły się piosenki, które dawały powstańcom radość, pewność, że to, co robią, ma sens, dodawały otuchy i wzmacniały ducha walki.(…)
Na zakończenie chciałbym przypomnieć unikalne i trochę zapomniane wydarzenie, jakim był konkurs poetycki dla żołnierzy zorganizowany w sierpniu 1944 r. przez dowództwo III Rejonu VI Obwodu AK Praga. Myślę, że już najwyższy czas, by napisać muzykę do tych słów, aby pamięć o żołnierzach-poetach z Grochowa nie przepadła!”.
Pełna wzruszenia, radości i nostalgii atmosfera wędrówki przez bohaterską historię Warszawy trwała do końca koncertu w wykonaniu zespołu Menele.
(red)
PS. Ponieważ grupie mieszkańców poważny koncert pomylił się z dobrą zabawą, burmistrz Kucharski obiecał zorganizować potańcówki w przyszłym roku.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *