Wydarzenia

Pamięć o bohaterach dwóch narodów

W czwartek, 7 września, odbyła się w Parku Polińskiego niezwykle doniosła uroczystość odsłonięcia popiersi dwóch niezwykłych oficerów – generała Macieja Sułkiewicza, Polaka walczącego o niepodległość Azerbejdżanu, i pułkownika Veli bej Jedigara, azerbejdżańskiego oficera Wojska Polskiego i Armii Krajowej, który walczył o niepodległość Polski.
Mimo niesprzyjającej aury na uroczystości pojawili się znakomici goście. Byli wśród nich m.in. minister obrony Republiki Azerbejdżanu Zakir Hasanov, charge d’affaires Republiki Azerbejdżanu w Polsce Ulvi Bakhshaliyev, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej RP Michał Dworczyk, przedstawiciele parlamentu, wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, władze dzielnicy Praga-Południe z burmistrzem Tomaszem Kucharskim, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, radni m.st. Warszawy i dzielnicy Praga-Południe oraz przedstawiciele środowisk kombatanckich i seniorzy.
Uroczystość odbyła się z pełnym ceremoniałem wojskowym, z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, warty honorowej, pocztów sztandarowych i uczniów klas wojskowych LO im. Jasińskiego.
Po odegraniu hymnów obu krajów, jako pierwszy przemówienie wygłosił burmistrz dzielnicy Praga-Południe Tomasz Kucharski, który powiedział m.in. „Z radością i dumą przyjmujemy dzisiaj dar rządu Republiki Azerbejdżanu w postaci postumentu z popiersiami bohaterów obu naszych narodów”. Następnie przybliżył sylwetki obu bohaterów. „Wierzymy, że pamięć o obu bohaterach, ucieleśniających dumną polską zasadę walki «Za wolność waszą i naszą», stanie się podstawą do rozwoju dalszej owocnej współpracy naszych krajów i miast”, zakończył burmistrz.
Minister obrony Republiki Azerbejdżanu Zakir Hasanov skupił się w swoim przemówieniu na roli gen. Sułkiewicza w tworzeniu nowoczesnej armii azerbejdżańskiej. Sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej RP Michał Dworczyk wspomniał w swoim wystąpieniu o czerwcowej wizycie prezydenta Azerbejdżanu w Polsce i udziale przemysłu zbrojeniowego Republiki Azerbejdżanu na targach w Kielcach.
Po przemówieniach, panowie Hasanov, Dworczyk i Kucharski dokonali przecięcia wstęgi i oficjalnie odsłonili pomnik bohaterów.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *