Aktualności

Pamiętamy o ofiarach ataku na WTC

Jak co roku, 11 września, pod pomnikiem polskich ofiar ataku terrorystycznego na World Trade Center przy wejściu do Parku Skaryszewskiego odbyła się uroczystość poświęcona pamięci niewinnych ofiar sprzed 16 lat. Daliśmy wyraz naszej pamięci o tej tragedii i niezgodzie na terroryzm.

By uczcić pamięć zabitych, by pokazać, że nie zapominamy o tym wydarzeniu, Przewodniczący Rady Dzielnicy Praga-Południe Marcin Kluś oraz Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe, Tomasz Kucharski, zaprosili na specjalną uroczystość znakomitych gości. Ponieważ obowiązki nie pozwoliły im na osobiste stawiennictwo, w ich imieniu rolę gospodarzy pełniło dwoje wiceprzewodniczących Rady – Katarzyna B. Olszewska i Karol Kowalczyk oraz zastępcy burmistrza – Jarosław Karcz i Michał Wieremiejczyk.

Wśród gości powitaliśmy konsula generalnego ambasady USA w Polsce Roberta Batcheldera, posłankę na Sejm RP Joannę Fabisiak, radnych miasta Dorotę Lutomirską i Pawła Lecha, wiceprezydent Warszawy Renatę Kaznowską, radnych dzielnicy Praga-Południe Bożenę Manarczyk, Michała Suliborskiego i Marka Borkowskiego, przedstawiciela Rady Kombatantów kpt. Feliksa Waśkiewicza, Mazowieckiego Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej starszego brygadiera Bogdana Łasicę, Komendanta Miejskiej PSP m.st. Warszawy brygadiera Leszka Smuniewskiego, zastępcę Komendanta Rejonowego Policji Warszawa VII nadkomisarza Michała Wójcickiego, oficerów Państwowej Straży Pożarnej i Straży Miejskiej. Naszych południowopraskich seniorów reprezentowali Teresa Bugajska- Nyc, Janina Chudzyńska, Stanisław Trzmiel i Jerzy Mądry. Nie zabrakło też przedstawicieli mediów lokalnych, instytucji dzielnicowych i mieszkańców stolicy. Kapelana Wojewódzkiej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych województwa mazowieckiego reprezentował ksiądz Artur Więsik z parafii Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników przy Al. Stanów Zjednoczonych.

Zebranych powitał zastępca burmistrza Pragi-Południe Jarosław Karcz. „Mija dokładnie 16 lat od chwili, gdy cywilizowany świat wstrzymał oddech. Na naszych oczach pierwszy z porwanych samolotów uderzył w wieżę World Trade Center w Nowym Jorku. Tego obrazu nie da się zapomnieć. I nie możemy zapomnieć, że w największym w historii świata ataku terrorystycznym zginęły wtedy blisko trzy tysiące niewinnych, bezbronnych osób, w tym sześcioro Polaków. Ten bestialski atak stał się synonimem brutalnej agresji, wykorzystującej religię do morderczych, politycznych celów”, powiedział burmistrz.

„Terroryzm znamy od wielu lat, ale tamtego dnia przed szesnastu laty nastąpiło apogeum wcielania w życie myśli terrorystycznej podszytej fałszywą ideologią”, kontynuował.

„Świat stoi dzisiaj w obliczu coraz bardziej wyrafinowanych i brutalnych metod terrorystycznych, ale postawa atakowanych społeczeństw może napawać dumą i nadzieją. Jak choćby ostatnio w Barcelonie, gdy wszyscy krzyczeli na ulicach jednym głosem „Nie boimy się!”.

(…) Dzisiaj musimy być jednością i wspólnie przeciwstawiać się wszelkiej ideologii, która prowadzi do śmierci niewinnych ludzi w atakach terrorystycznych. Nie możemy dać się zastraszyć, ale nie możemy też być bezbronni wobec terroryzmu, który staje się coraz bardziej powszechny. Pytanie brzmi: gdzie powinniśmy szukać siły w tej walce? Przede wszystkim w wartościach leżących u podstaw naszych społeczeństw, takich jak wolność, równość i demokracja. Dlatego zawsze będziemy pamiętać o niewinnych ofiarach ataku na World Trade Center 11 września 2001 roku” – tymi słowami zakończył swoje wystąpienie burmistrz Karcz.

Ksiądz Artur Więsik odmówił następnie modlitwę ekumeniczną ku czci ofiar ataku na WTC, a punktualnie o godz. 14.46 rozległ się sygnał wozów strażackich. Gdy umilkły syreny, zabrzmiała przejmująca melodia „Cisza” („Il Silenzo”).

Na zakończenie uroczystości, w ciszy i skupieniu, złożono wieńce od ambasady USA, parlamentu, Prezydenta m.st. Warszawy, Państwowej Straży Pożarnej, Rady i Zarządu Dzielnicy Praga-Południe, radnych PiS oraz Rady Seniorów.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *