Aktualności

Bezpłatne badania laryngologiczne

W dniach 18-22 września 2017 r. odbędzie się w Polsce V Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. W stolicy honorowy patronat nad akcją objęła Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Podczas Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi odbędą się bezpłatne badania w szpitalach i przychodniach na terenie całej Polski. Zapraszamy chętnych do skorzystania z programu, aby zgłaszali się na bezpłatne badania laryngologiczne.

Nie jest wymagane skierowanie.

Jeśli masz 18-65 lat i zaobserwowałeś u siebie trwające przez ponad 3 tygodnie, nie związane z infekcją objawy typu: przewlekła chrypka, problemy z połykaniem, guz szyi, ból gardła, owrzodzenie języka lub owrzodzenia skóry głowy i szyi,

zapisz się na badania laryngologiczne w dniu 18.09.2017 r., w godz. 8-14.00,

tel. 022 47-35-465 lub osobiście w sekretariacie Oddziału Laryngologii Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie, ul. Bursztynowa 2, II piętro.

Termin badania: 19-20.09.2017, godz. 8.00-14.00, w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym.

Raki głowy i szyi to nowotwory złośliwe występujące w obrębie wszystkich narządów głowy i szyi – z wyjątkiem mózgu. Są to głownie raki: wargi, dna jamy ustnej, języka, migdałków, gardła, krtani, nosa i zatok przynosowych, tarczycy, skóry twarzy i szyi. Pod względem częstości występowania zajmują w Polsce 6 miejsce. W 2013 roku raka głowy i szyi zdiagnozowano u prawie 11 000 osób. W tym samym roku w wyniku choroby zmarło w Polsce 6 000 pacjentów – to ponad dwa razy więcej niż rocznie ginie w wypadkach drogowych. W Polsce, podobnie jak w innych krajach Europy, obserwuje się nowe zjawisko, określane jako „fenomen epidemiologiczny”, tzn. wzrost liczby nowych zachorowań na nowotwory głowy i szyi u ludzi poniżej 40 roku życia, którzy nigdy nie palili ani nie nadużywali alkoholu. Grupa ta określana jest jako młodzi dorośli.

Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi realizowany jest w ramach międzynarodowej kampanii Make Sense, którą zainicjowało i prowadzi Europejskie Stowarzyszenie Głowy i Szyi w ścisłej współpracy z organizacjami środowisk medycznych oraz pacjentów. Polska Grupa Badań Nowotworów Głowy i Szyi powstała w roku 2003 jako interdyscyplinarna instytucja, skupiająca specjalistów z zakresu otolaryngologii, chirurgii szczękowo-twarzowej, neurochirurgii, radiologii, patomorfologii, biologii molekularnej, chemioterapii, onkologii klinicznej, czyli wszystkich specjalistów prowadzących opiekę nad chorym z nowotworem głowy i szyi. Towarzystwo jest członkiem International Federation of Head & Neck Oncologic Societies (IFHNOS) oraz ściśle współpracuje z Europejskim Stowarzyszeniem Głowy i Szyi (EHNS – European Head and Neck Society), realizując działania ogólnoeuropejskiej kampanii Make Sense.

Więcej informacji na temat Stowarzyszenia dostępnych jest na stronie: www.phnos.org.pl

KONTAKT: Koordynator programu w województwie mazowieckim
dr n. med. Karolina Dżaman, 
e-mail: [email protected]

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *