Aktualności

Gratuluję, Panie Pułkowniku!

Szanowni mieszkańcy,

pragnę podzielić się z Państwem niezwykle miłą wiadomością, która, jak myślę, jest dla nas szczególnym powodem do dumy.

Z niekłamanym wzruszeniem i radością informuję, że w maju 2017 r. minister obrony narodowej awansował do stopnia pułkownika najstarszego kombatanta w naszej dzielnicy, 103-letniego mieszkańca Saskiej Kępy, pana Kazimierza Klimczaka.

Z całego serca gratulujemy, panie pułkowniku!

Pułkownik Kazimierz Klimczak urodził się 15 lutego 1914 r. Skończył legendarną Szkołę Podoficerską dla Małoletnich w Koninie. Od 1936 r. pełnił służbę wojskową w 67. Pułku Piechoty w Brodnicy. W czasie Kampanii Wrześniowej 1939 roku bronił ojczyzny w bitwie nad Bzurą. Ciężko ranny trafił do Szpitala Ujazdowskiego w Warszawie. Będąc inwalidą wojennym nawiązał kontakt ze Związkiem Walki Zbrojnej, z którego w 1942 r. powstała Armia Krajowa. W czasie Powstania Warszawskiego Kazimierz Klimczak, pseudonim „Szron”, potwierdził hart ducha i patriotyzm, walcząc na Woli. Dostał się do niewoli, ale udało mu się zbiec z transportu. W lutym 1945 r. powrócił do Warszawy, gdzie został skierowany do służby w pułku samochodowym, jako dowódca plutonu transportowego. W wojsku służył do 1946 r.

Ten życiorys to historia polskiego patriotyzmu i wzór dla najmłodszych pokoleń. To wielka radość dla lokalnej społeczności, gdy honorowane są tak ważne postacie. Chyląc głowę przed dokonaniami Pana Pułkownika życzę zdrowia, siły wytrwania i czekam na awans generalski Pana Pułkownika!

Tomasz Kucharski

Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *