Aktualności

Zakupy – formy płatności

    Najbardziej popularną formą rozliczeń od wieków jest gotówka. Technika poszła jednak do przodu i dzisiaj „prawdziwe” pieniądze są stopniowo zastępowane pieniądzem elektronicznym. To wszelkiego rodzaju karty kredytowe, debetowe, aplikacje telefoniczne, bankowość elektroniczna, ale również coraz bardziej popularne kryptowaluty. Przy zachowaniu środków ostrożności płatności elektroniczne w sklepach stacjonarnych i internetowych są, moim zdaniem, najwygodniejszym rozwiązaniem również dla seniorów.
Banki i instytucje finansowe prześcigają się w dystrybucji swoich produktów elektronicznych i trudno jest jednoznacznie wskazać, który z nich jest najlepszy. Co chwila na rynek wchodzi coś nowego i drugorzędne znaczenie ma fakt, czy to jest VISA, Mastercard, bankowość internetowa takiego czy innego banku. Najważniejsze są formy zabezpieczeń stosowanych przy tych narzędziach płatniczych. Na przykład, jak dobrze zabezpieczona jest strona internetowa. Niestety, możliwości cyberprzestępców są nieograniczone i mimo najlepszych zabezpieczeń potrafią oni zablokować wirusem typu ransomware dostęp do naszego komputera, nie mówiąc już o perfekcyjnym tworzeniu fałszywych bankowych stron internetowych. Lepiej zaufać znanym bankom i poważne transakcje załatwiac w nich osobiście.
W przypadku kart również powinniśmy się wykazywać wyjątkową ostrożnością. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy dany bank, tudzież instytucja finansowa, biorą na siebie odpowiedzialnośc w przypadku zagubienia lub kradzieży takiej karty. Należy również trzymać karty w miejscu niedostepnym dla elektronicznych kieszonkowców, czyli rzezimieszków nowej generacji. Wiedząc, gdzie trzymamy portfel, potrafią oni odpowiednim czytnikiem wybrać środki z naszego konta. Polecam również uwadze dodatkowe zabezpieczenia karty pod nazwą 3D Secure, które wymagają każdorazowo dodatkowego potwierdzania transakcji.
Kryptowaluty nie są jeszcze powszechnym środkiem płatności, ale i ten temat podejmiemy w jednym z kolejnych felietonów.
Czekam na pytania na facebookowym profilu: https://www.facebook.com/senioraporadnik oraz na adres email: [email protected]          Pablo

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *