W zdrowym ciele...

Turystyka rowerowa w Warszawie

Pełnia lata sprzyja wycieczkom rowerowym, a warszawska sieć szlaków i dróg przeznaczonych dla amatorów dwóch kółek jest bardzo bogata. Dlatego warto wybrać się przed siebie, by nie tylko złapać promienie sierpniowego słońca, ale i pozwiedzać okolice naszego miasta.
1. Na plażę „Romantyczna”. Ruszamy ze Stadionu Narodowego i docieramy do szlaku wzdłuż Wału Miedzeszyńskiego. Jedziemy na południe, w stronę Wawra i po dotarciu do skrzyżowania z ulicą Romantyczną skręcamy w prawo. Następnie tak jak droga prowadzi, już do jej końca. Trasa ma około 14 km w jedną stronę.
2. Warszawa – Konstancin Jeziorna. Jedziemy od Stadionu Narodowego Wałem Miedzeszyńskim na Most Siekierkowski, a za mostem w lewo Wałem Zawadowskim do Gassów. Tam skręcamy w prawo do Obór i Konstancina. Polecam odpoczynek przy tężniach. Opisana trasa jest nieco dłuższa, jednak najbardziej ją lubię. Jedziemy rewelacyjnym asfaltem, a ruch samochodowy jest minimalny. Dystans w jedną stronę wynosi około 25 km.
3. Na północ Warszawy – do Legionowa i nad Zalew Zegrzyński. Trasa wymaga wytrzymałości i kondycji, gdyż mamy do pokonania około 36 km w jedną stronę. Ze Stadionu Narodowego jedziemy ścieżką nad Wisłą na północ, do mostu Grota-Roweckiego. Droga gruntowa poprowadzi nas wówczas lekko pod górę i rozpocznie się etap asfaltowy, obok elektrociepłowni Żerań. Następnie jedziemy przez most rowerowy i dalej w kierunku Białołęki. Mijamy most Marii Skłodowskiej-Curie (zwany Północnym) i jedziemy w kierunku Legionowa. Po pokonaniu ok. 20 km nawierzchnia zmieni się w gruntową. Można tam spotkać sarny, zające. Jest do dobre miejsce na odpoczynek. Do Legionowa skręcamy w prawo (będzie oznaczenie). Dojeżdżamy do miasta po około 27 km. Stamtąd kierujemy się już bezpośrednio nad Zalew, do którego dojedziemy pokonując jeszcze około 9 km. Trasa zdecydowanie całodniowa. Warto wziąć ze sobą prowiant.
4. Wawerskie szlaki rowerowe. Są 3 warianty – niebieski, czerwony i czarny. To już poważny teren, przeznaczony dla amatorów jazdy na rowerach górskich. Podjazdy, zjazdy, piach, korzenie, błoto. Jeśli chcemy sprawdzić się na trudnej trasie, na której odbywają się zawody kolarskie Poland Bike Marathon, to polecam szlak czarny, najdłuższy i najciekawszy. Dystans do pokonania to około 30 km. Start pętli znajduje się na tyłach Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu. Szlaki łączą się ze sobą, więc jest możliwość zmiany trasy na niebieską lub czerwoną, które są znacznie łatwiejsze.

Katarzyna B. Olszewska
Wiceprzewodnicząca Rady
Dzielnicy Praga-Południe
(która osobiście sprawdziła opisane w tekście trasy)

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *