Wydarzenia

Święto Francji 2017

Tegoroczna kapryśna aura była łaskawa dla uczestników i organizatorów tegorocznego Święta Francji w Parku Skaryszewskim. 9 lipca Zarząd Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej i Urząd Dzielnicy Praga-Południe zaprosiły mieszkańców na „Święto Francji”, które rozpoczęło się w samo południe. Zebranych powitali ambasador Francji, burmistrz Dzielnicy Praga-Południe i przedstawiciel Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej.
Burmistrz Tomasz Kucharski przypomniał w swoim wystąpieniu, że o naszej wielkiej przyjaźni z narodem francuskim świadczą choćby nazwy ulic na Saskiej Kępie: Francuskiej, Paryskiej, Wersalskiej, Alzackiej… Przypomniał także, że II Święto Saskiej Kępy przygotowano pod hasłem „Vive la France!”. Związki naszej dzielnicy z Francją sięgają zresztą szesnastego wieku, gdy podczas pierwszej wolnej elekcji na Kamionku Polacy wybrali na swego króla Francuza Henryka Walezego. Związany z Francją był także patron Parku Skaryszewskiego, Ignacy Jan Paderewski, który w Paryżu debiutował jako pianista, dając tam w 1888 r. swój pierwszy duży koncert. W 1919 r. reprezentował Polskę na konferencji pokojowej w Paryżu, zakończonej podpisaniem traktatu wersalskiego.

Tradycyjnie już poznaliśmy smaki Francji. Nie zabrakło ostryg i ślimaków, smacznych win i innych specjałów: francuskich wypieków, lodów i lemoniady. Także Targ Śniadaniowy ustawił swoje stoiska kulinarne. Podziwialiśmy paradę ślicznych mażoretek (na zdjęciu). Miłośnicy sportu mogli spróbować swoich sił m.in. golfie. Interesujący był finał konkursu Modetyka dla młodych projektantów mody, w którym startowali m.in. polscy designerzy, na co dzień pracujący w Hamburgu. Ich pokaz mody ekologicznej „W starym kinie”, według projektów Justyny Gugały i z udziałem modelki, dziennikarki Jolanty Popiołek, zapadł w pamięć naszej redakcji jako unikatowy i łamiący konwenanse.

W alejkach parku stanęły stoiska z najnowszymi modelami samochodów, w tym marki DS, auta, jakim porusza się na co dzień prezydent Francji. Jedno z aut można było samemu ozdobić kolorowymi flamastrami. Dzieci bawiły się m.in. w piaskownicach udającej plaże, wzięły udział w grze miejskiej w klimacie Mikołajka, w animacjach związanych z serialem „Było sobie życie”, a także w konkursie rzutu beretem na odległość. Co roku poznajemy podczas święta inne regiony Francji. W tym roku były to Prowansja, Bretania i Normandia. Poznaliśmy też zakamarki paryskiego Montmartre’u. Już po raz trzeci przemaszerowała alejkami parku Parada Francuskich Buldogów.

Punktem kulminacyjnym święta był finał Konkursu Piosenki Francuskiej, który wystartował o godz. 13.30. Po eliminacjach i przesłuchaniach półfinałowych wystąpiło na nim dziesięcioro wykonawców. Młodzi piosenkarze, reprezentujący stołeczne gimnazja i licea wykonali najpierw swoje utwory konkursowe. W wielkim finale wystąpili: reprezentująca Pragę-Południe Karolina Bogacka, Agnieszka Kukla (Bielany), Weronika Zdzieborska (Praga-Południe), Karolina Tomczak (Targówek), Maja Kacprzyńska (Praga-Południe), Zuzanna Bąk (Śródmieście), Bartłomiej Gawryszewski (Żoliborz), Lena Sajka (Praga-Południe), Barbara Czechowicz (Ursynów) oraz reprezentująca Wolę Zuzanna Szymulska. Oczekując na werdykt jury, mogliśmy wysłuchać pozakonkursowych piosenek w ich wykonaniu. Po gorących i długich obradach na estradzie pojawiło się jury. Zanim jednak poznaliśmy jego werdykt, widzowie, głośnym aplauzem zdecydowali, że nagrodę publiczności otrzymała Barbara Czechowicz za piosenkę „Armstrong” z repertuaru Claude’a Nougaro. Nagrodę specjalną Instytutu Francuskiego w Polsce dla wykonawcy najlepiej władającego językiem francuskim otrzymała Zuzanna Bąk, która zaśpiewała przebój „Milord” z repertuaru Edith Piaf.

Emocje sięgnęły zenitu, gdy przewodniczący jury, Ryszard Kalkhoff, na co dzień przewodniczący Komisji Kultury Rady Dzielnicy Praga-Południe, ogłosił wyniki finału. Zwyciężczynią tegorocznego finału Konkursu Piosenki Francuskiej została Zuzanna Bąk, reprezentująca Śródmieście mieszkanka Saskiej Kępy (nagrodą jest m.in. weekend w Paryżu dla 2 osób). Drugie miejsce zajęła Weronika Zdzieborska, która śpiewała piosenkę „Ma faille” z repertuaru Celine Dion a trzecie miejsce na podium zajęła Barbara Czechowicz.
Wieczorem, o godz. 19.00 miał miejsce specjalny koncert uczestników poprzednich edycji konkursu oraz recital jednego z jurorów, znakomitego Chrisa Schittuli.
(red)

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *