Kultura

Pomóżmy Zachęcie!

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki poszukuje przedwojennych mebli oraz sprzętów domowych z lat 20. i 30. XX wieku, których brakuje w zbiorach muzealnych. W ten sposób można wspomóc planowaną na marzec 2018 r. wystawę poświęconą ideom społecznym w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Jej roboczy tytuł to „Szklane domy”.
Zachęta poszukuje polskich mebli oraz elementów wyposażenia mieszkań — głównie urządzeń i sprzętów kuchennych z tego czasu. W przesłanej do nas informacji czytamy: „Interesują nas łatwo dostępne na przedwojennym rynku, tanie meble przeznaczone dla klasy średniej i robotniczej. Szukamy wyposażenia funkcjonalnego, prostego w formie, drewnianego lub opartego na konstrukcji z giętej rurki, wyrobów z warszawskich wytwórni, np. Spółki Konrad-Jarnuszkiewicz lub firmy Meko.
O szczególną pomoc w naszych poszukiwaniach prosimy mieszkańców niezniszczonych w trakcie wojny domów i kamienic, w których zachowały się elementy oryginalnego wyposażenia z lat 30. XX wieku, oraz mieszkańców przedwojennych osiedli związanych z takimi wydarzeniami, jak wystawy Mieszkanie Najmniejsze (Żoliborz, 1930), Tani Dom Własny (Bielany, 1932) czy Wystawa Budowlano-Mieszkaniowa BGK (Koło, 1935)”.
Osoby, które mogłyby udostępnić takie wyposażenie prosimy o kontakt z asystentem kuratorki wystawy Michałem Kubiakiem, tel. 732 720 917, e-mail: [email protected], lub z redakcją.
O wystawie:
Po odzyskaniu niepodległości zaczęły rodzić się w naszym kraju idee społeczne, inspirowane metaforą „szklanych domów” z „Przedwiośnia” Żeromskiego. W życie wdrażały je przeróżne instytucje i organizacje. Chciano przede wszystkim zadbać o otoczenie i potrzeby tych grup społecznych, które dotychczas, podczas zaborów, były mocno niedowartościowane (kobiety, dzieci, robotnicy, mniejszości narodowe). Te idee kształtowały zatem szeroko pojętą kulturę wizualną, którą chcą przypomnieć twórcy wystawy w Zachęcie. Pozwoli ona na przypomnienie rodzących się wówczas wartościowych idei społecznych, które także dzisiaj okazują się niezwykle nośne i aktualne. Niektóre z nich były utopijne, ale ich celem było były na projektowanie nowoczesnego społeczeństwa (począwszy od społecznego wychowania dziecka). Były także odpowiedzią na realne problemy społeczne, takie jak bezrobocie, brak mieszkań czy ogromna po I wojnie liczba osieroconych dzieci i ludzi bezdomnych.
Wcieleniem tych idei były modelowe osiedla robotnicze Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (na Żoliborzu i Rakowcu) czy modelowe ośrodki opiekuńczo-wychowawcze, jak „Nasz Dom” na Bielanach czy Sanatorium im. Medema w Miedzeszynie („mały Eden”).

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *