Aktualności

Pamięć o bohaterach „potopu”

Od lat przedstawiciele władz samorządowych Pragi-Południe składają wieńce i zapalają znicze w hołdzie bohaterom poległym w bitwie ze Szwedami podczas „potopu”.
28 lipca przypadła 361 rocznica tej bitwy, w związku z czym zastępca burmistrza dzielnicy Michał Wieremiejczyk w imieniu Rady i Zarządu Dzielnicy Praga-Południe złożył wieniec i zapalił znicz u stóp pomnika przy Wale Miedzeszyńskim.
Bitwa rozegrała się w dniach 28-30 lipca 1656 r. wzdłuż Wisły między Tarchominem a Skaryszewem. Siłami polsko-litewskimi dowodził król Jan Kazimierz, zaś szwedzko-pruskimi król Szwecji Karol X Gustaw i książę elektor prusko-brandenburski Fryderyk Wilhelm Hohenzollern. Wojska Rzeczypospolitej (częściowo składające się z pospolitego ruszenia) liczyły ok. 35 tys. żołnierzy, strony przeciwnej zaś ok. 18 tys. żołnierzy, dobrze wyszkolonych i uzbrojonych w przeciwieństwie do sił polsko-litewskich.
Trzydniowa bitwa skończyła się porażką naszych wojsk, które wycofały się na wysokości Skaryszewa na lewy brzeg Wisły i opuściły stolicę. W bitwie straciliśmy ok. 2000 żołnierzy – zabitych, rannych i wziętych do niewoli, zaś zabitych i rannych przeciwników było ok. 700.
(a.o)

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *