Miejsca i ludzie

Bliżej ludzi

Rozmowa z Markiem Karpowiczem, nowym dyrektorem
Ośrodka Sportu i Rekreacji Praga-Południe
Czy podjęcie się roli dyrektora OSiR na Pradze-Południe to dla Pana całkiem nowe wyzwanie?
I tak, i nie. Od wielu lat pracuję w strukturach samorządu lokalnego i miałem możliwość kierowania różnymi podmiotami, z dzielnicą włącznie. Tak więc dobrze znam zasady i regulacje prawne, w ramach których można prowadzić działalność samorządowych instytucji. Nieskromnie też powiem, że w trakcie tej pracy udało mi się, z sukcesem, rozwiązać kilka skomplikowanych problemów. Dlatego nowe wyzwania przyjmuję raczej z entuzjazmem niż z obawą.
Obiekty sportowe i rekreacyjne na Pradze-Południe wymagają modernizacji i nowego wyposażenia. Można również uatrakcyjnić ofertę dla mieszkańców dzielnicy…
W takich instytucjach jak OSiR zużywanie się obiektów i wyposażenia jest rzeczą naturalną. Tak samo musimy więc usuwać bieżące usterki i przewidywać większe remonty. Wiem, że wielką troską Burmistrza Tomasza Kucharskiego jest zdynamizowanie pracy OSiR-u, między innymi również odnowienie obiektów sportowych. Podzielam w znacznej części opinie, mówiące o konieczności poszerzenia naszej oferty, a także doprecyzowania misji w obszarze dzielnicowego sportu i rekreacji. Najbliższe tygodnie poświęcę na przeanalizowanie dotychczasowej działalności Ośrodka w tych obszarach oraz na przygotowanie nowych rozwiązań. Wiele zależy od środków finansowych i od tego, ile potrafimy sami zarobić, oraz na jakie wsparcie dzielnicy i miasta będziemy mogli liczyć. Równie kluczowy jest tzw. czynnik ludzki, czyli możliwości i chęci ze strony pracowników na włączenie się w realizację tych nowych zadań.
Będę się także wsłuchiwał w opinie mieszkańców. Chciałbym, aby nasz OSiR był postrzegany jako przyjazne miejsce dla ludzi zaangażowanych w każdą pracę na rzecz sportu dzieci i młodzieży na Pradze-Południe. Będę dążył do tego, aby w budowaniu treści naszej misji uczestniczyli ludzie sportu z dzielnicy. Zakładam więc duże otwarcie się na środowisko klubów sportowych, stowarzyszeń, trenerów, działaczy oraz nauczycieli wychowania fizycznego prowadzących wiele ciekawych projektów sportowych i rekreacyjnych. Mam nadzieję, że to, o czym tu mówię, już na jesieni przybierze kształt pierwszych, konkretnych przedsięwzięć, współorganizowanych i kreowanych przez Ośrodek.
Na przykład jakich?
Nie aspiruję do „źródła mądrości” w tym obszarze, ale mam kilka pomysłów, które będę rekomendował do realizacji. Wiem na przykład, że w naszej dzielnicy sporo ludzi systematycznie biega i uczestniczy w wielu biegowych imprezach. Chciałbym dla tych ludzi stworzyć wielki ranking punktowy, publikowany na naszych stronach internetowych, składający się z kilku dzielnicowych imprez biegowych. W imprezach tych można będzie zdobywać punkty i tym samym rywalizować w wielkim rankingu o Nagrodę Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe. Ranking będzie prowadzony w kilku kategoriach. Ludzie uwielbiają rywalizować ze sobą i ten ranking im to umożliwi.
Na pewno naszemu środowisku trzeba także ciekawej rywalizacji w obszarze sportu szkolnego. Liczę na współpracę z nauczycielami wychowania fizycznego i trenerami pracującymi z młodzieżą szkolną. Chciałbym, byśmy wspólnie wymyślili oryginalny, dzielnicowy system rywalizacji i jej punktacji. Myślę, że mamy wiele do zrobienia w prezentowaniu i promowaniu wybitnych indywidualności sportowych, jakich w naszej dzielnicy nie brakuje. Dotyczy to zarówno uczniów-sportowców, jak i zawodników sportu wyczynowego. Chciałbym, aby na naszych stronach internetowych, a także w gazecie „DZIELNICA.pragapld”, pojawili się sportowcy, których wytrwałość, praca i wyniki sportowe mogą służyć za drogowskaz wielu młodym mieszkańcom Pragi-Południe. Pragnę podkreślić, że najlepsze efekty przynosi praca zespołowa. Funkcjonowanie Ośrodka będzie efektywne i zgodne z zapotrzebowaniem mieszkańców dzielnicy tylko wtedy, gdy uda się skupić wokół niego dużą liczbę ludzi, którym bliski jest sport i niezbędna do życia rekreacja na co dzień. Mam nadzieję, że to się uda zrobić. (JEG)

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *