Aktualności

W 73 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

To już stało się tradycją, że uroczystości upamiętniające rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, tym razem 73, rozpoczynają się pod tablicami upamiętniającymi dwóch bohaterów tamtych lat, Bronisława Chajęckiego i płk Antoniego Żurawskiego. Obie tablice znajdują się na frontowej ścianie budynku będącego siedzibą Urzędu Dzielnicy Praga-Południe.

Bronisław Chajęcki to  żołnierz, powstaniec i nauczyciel. Aktywny uczestnik ruchu oporu, żołnierz Armii Krajowej, po wojnie aresztowany i zamordowany przez UB, na polecenie władz komunistycznych. Płk Antoni Żurawski, żołnierz i powstaniec, komendant 6 Obwodu Armii Krajowej „Praga”, dowódca Powstania Warszawskiego na terenie Pragi

W uroczystości złożenia wieńców pod tablicami oraz oddania honorów bohaterom Powstania, uczestniczyli, przede wszystkim powstańcy i kombatanci z naszej dzielnicy, na czele z por Barbarą Kolińską, łączniczką i legendarną już uczestniczką powstańczego zrywu. W uroczystości wziął także udział senator Praski, Pan Marek Borowski a także radni dzielnicy na czele z Przewodniczącym Rady Marcinem Klusiem. Urząd Dzielnicy reprezentowali zastępcy burmistrza dzielnicy, panowie Jarosław Karcz i Michał Wieremiejczyk. Obecni byli harcerze, młodzież szkolna, mieszkańcy dzielnicy oraz reprezentanci policji i straży miejskiej.

Po zakończeniu uroczystości pod urzędem dzielnicy, jej uczestnicy udali się na objazd miejsc pamięci w dzielnicy, poświęconych bohaterom powstańczego zrywu. Objazd zakończył się w Parku im. Obwodu Praga Armii Krajowej. Uroczystości w parku uatrakcyjniły wspomnienia powstańców i występy artystyczne młodzieży.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *