Aktualności

Zakupy c.d.

Coraz bardziej popularną metodą przykucia naszej uwagi, oferowaną przez sklepy, są programy lojalnościowe, które mają nas zachęcić do regularnego odwiedzania danego sklepu oraz dokonywania w nim zakupów. Programy te mają za zadanie w bliżej nieokreślonej przyszłości dostarczyć nam określone dobra. Nie mam nic przeciwko tym rozwiązaniom, natomiast uważam, że należy bliżej przyjrzeć się tzw. wspólnotom zakupowym, gdyż nie wszystkie oferują nam wymierne korzyści.
Istnieje szereg programów, mających nas zachęcać do zakupu u partnerów, ja skupię się na tych, których sam używałem, czy też nadal używam. Poza tymi, wydawanymi przez pojedyncze punkty handlowe jak Orlen, Tesco, czy Leroy Merlin, są takie, które skupiają kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu partnerów.
Kartę Premium Club posiadam od dawna i poza tankowaniem na stacji Circle K (dawniej Statoil) nie miałem potrzeby korzystania z niej u pozostałych partnerów, czyli Link 4 i Deutsche Bank. Wcześniej punkty można było nabijać za jedzenie kupowane w restauracjach KFC. Przelicznik na stacjach benzynowych: 1 litr paliwa = 1 pkt PC, 300 l = 40 pkt PC (dotyczy zakupów oleju opałowego wg aktualnego cennika), 3 zł = 1 pkt PC (dotyczy zakupów towarów i usług na stacjach Circle K).
Payback, chyba najbardziej popularny, ze względu na ilość partnerów handlowych, ma dość prosty przelicznik: 100 pkt to 1 zł w nagrodach.
Lyoness to wspólnota zakupowa, która ciągle się w Polsce rozwija i moim zdaniem posiada ogromny potencjał. Różni się od poprzednich tym, że poza punktami, tzw. shopping points, za zakupy dokonywane u partnerów, otrzymujemy również zwrot pieniędzy, tzw. cashback, w zależności od partnera od 1-5%, kolejne 0,5% otrzymujemy za zakupy poleconych przez nas do programu osób. Program funkcjonuje w 47 krajach na całym świecie, a tylko w Polsce zrzesza ponad 2000 partnerów handlowych, m.in. Orlen, BP, Carrefour, Tesco, Leroy Merlin, Allegro oraz wielu mniejszych. Korzystanie z niego jest obecnie bardziej złożone niż w przypadku Premium Club czy Paybacka, ponieważ jak już wspomniałem program jest w Polsce na etapie budowy, oferuje on jednak różne możliwości inwestycyjno-biznesowe w zależności od posiadanego kapitału lub poświęconego nań czasu.
Czekam na Państwa propozycje, dotyczące kolejnych tematów. Można pisać, dzwonić i mejlować do redakcji, jednak szczególnie zachęcam do interaktywnej dyskusji na facebookowym profilu www.facebook.com/senioraporadnik oraz do zgłaszania swoich uwag na adres email: [email protected]
Pablo

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *