Wydarzenia

Zakochaj się w Pradze-Południe

Jesteśmy dzielnicą, w której dzieje się naprawdę wiele. Kiedy na jednej z imprez sąsiedzkich porozmawiałem z dawno niewidzianą grupą moich przyjaciół, dowiedziałem się, że są usatysfakcjonowani mnogością imprez w dzielnicy oraz bogatą ofertą zajęć organizowanych przez różne organizacje i instytucje na Pradze-Południe. Ich zdaniem w zasadzie nie trzeba wychylać nosa z dzielnicy, aby interesująco spędzić wolny czas.
Poczułem się dobrze, gdyż wiem, jak znaczny udział w budowaniu tej oferty mają placówki samorządowe. Tylko pobieżne spojrzenie na comiesięczną ofertę Centrum Promocji Kultury, Promu Kultury Saska Kępa, Biblioteki Publicznej, Klubu Kultury Seniora czy Klubu Kultury Gocław przyprawić może o zawrót głowy. Jest interesująca nawet dla najbardziej wybrednych mieszkańców. A to przecież nie wszystko. Wiele dzieje się w klubach osiedlowych spółdzielni mieszkaniowych, w klubach i stowarzyszeniach sportowych, w uniwersytetach trzeciego (a nawet drugiego) wieku i wielu organizacjach pozarządowych. Poza tym są szkoły i przedszkola, a także kawiarnie i restauracje z programem artystycznym, jak choćby Kicia Kocia czy nowa Cała Jaskrawość. Jest kino w Promenadzie i Kino Kępa, które latem zaprasza na dach Promu. Są dwa kina plenerowe. W Centrum Handlowym Szembeka znajdziemy jeden z najlepszych warszawskich klubów fitness. Naprawdę nie sposób się nudzić na Pradze-Południe.
W nawale codziennych spraw nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele dzieje się wokół nas i dla nas. Dlatego poprosiłem redakcję gazety o zebranie i przypomnienie najważniejszych wydarzeń kulturalnych, społecznych i sportowych w pierwszym półroczu 2017 r. Niech będzie to też swoisty „spis bogactwa” naszej dzielnicy. jakim niewątpliwie jest działalność i kreatywność mieszkańców Pragi-Południe, bez których nie byłoby tych wydarzeń.

Tomasz Kucharski
Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe

Rok 2016 zakończyliśmy świątecznym spotkaniem na Placu Szembeka, gdzie 17 grudnia rozbłysła światłami dzielnicowa choinka, a burmistrz Kucharski podzielił się opłatkiem z mieszkańcami. Gdy nadszedł nowy rok 2017, rozpoczęła się kolejna seria wydarzeń społecznych, kulturalnych i sportowych. Poniżej przypominamy najważniejsze z tych, które miały miejsce w minionym półroczu. Przeżyjmy je jeszcze raz! O kilku wydarzeniach czerwcowych piszemy obok.
Koncert noworoczny
7 stycznia w Promie Kultury Saska Kępa zaśpiewała Paulina Tuzińska – sopran, a orkiestrą Sinfonia Viva dyrygował Tomasz Radziwonowicz.
Bieg noworoczny
8 stycznia w Parku Skaryszewskim ponad 250 biegaczy wzięło udział w V Biegu Noworocznym na dystansie ok. 8 kilometrów.
Sinfonia Varsovia Centrum
17 stycznia w siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia przy ul. Grochowskiej 272 zaprezentowano koncepcję architektoniczną Sinfonia Varsovia Centrum.
Wielka Orkiestra
Świątecznej Pomocy
15 stycznia Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz 25. Dzielnicowe centrum mieściło się w Atrium Promenada. Do puszek wolontariuszy trafiło w naszej dzielnicy 63 379,79 zł.
Turniej boccia
24 stycznia 2017 r. w Zespole Szkół Specjalnych nr 91 odbył się Drużynowy Turniej Boccia. Gra w bocce, zwane także z włoska boccia, polega na umiejętnym rzucaniu specjalnymi kulami.
Koncert w SP nr 143
2 lutego odbył się tu uroczysty Koncert Noworoczny. będący specjalną okazją do zaprezentowania licznych talentów artystycznych uczniów szkoły.
Zima w Mieście 2017
Od 13 do 24 lutego dzieci z naszej dzielnicy mogły skorzystać z atrakcji, jakie oferował im program „Zima w Mieście”. Realizowany on był w 19 placówkach.
Bieg Wedla
18 lutego w Parku Skaryszewskim odbyła się „najsłodsza” impreza biegowa w stolicy, czyli XII Bieg Wedla. Oprócz biegów odbyły się też marsz Nordic Walking oraz O-run, czyli bieg/marsz na orientację.
Rocznica bitwy
o Olszynkę Grochowską
25 lutego, w 186. rocznicę bitwy o Olszynkę Grochowską, pod pomnikiem upamiętniającym jej bohaterów spotkali się mieszkańcy, młodzież szkolna oraz przedstawiciele władz samorządowych. Po zakończeniu części oficjalnej obchodów miała miejsce „Uroczysta prezentacja Konstytucji dla Europy 1831”, napisanej przez uczestnika bitwy Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego, w reżyserii i z udziałem Olgierda Łukaszewicza.
Dzień Myśli Braterskiej
22 lutego 2017 r. w dniu Myśli Braterskiej, w Centrum Promocji Kultury odbyło się uroczyste otwarcie wystawy o działalności harcerstwa na terenie Grochowa, Saskiej Kępy i Gocławia.
Pamiętamy o gen. „Nilu”
5 marca, w związku z obchodzonym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, złożono wieńce pod pomnikiem gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” na Gocławiu. Po ceremonii, w parafii pw. Św. Ojca Pio odprawiana została msza święta i wysłuchano koncertu patriotycznego.
Czterdzieści lat TPSK
Obchodzony 18 marca w Promie Kultury Saska Kępa jubileusz 40-lecia Towarzystwa Przyjaciół Saskiej Kępy zebrał mieszkańców, radnych szczebla stołecznego i dzielnicowego oraz przedstawicieli władz dzielnicy.
Mistrzostwa Polski
Młodzieżowców w szabli
W dniach 25-26 marca w sali Zespołu Szkół Integracyjnych Nr 75 przy ul. Bartosika 5 odbyły się Mistrzostwa Polski Młodzieżowców do lat 23 w szabli kobiet i mężczyzn indywidualnie i drużynowo.
Finał konkursu
na temat KOR
24 marca w CPK odbyła się finałowa gala konkursu zorganizowanego przez dyrekcję XIX LO im. Powstańców Warszawy pod hasłem „Komitet Obrony Robotników. Dokonania. Działacze. Spuścizna. Co wiemy po czterdziestu latach?”. Gośćmi gali byli działacze Komitetu Obrony Robotników: Ludwika i Henryk Wujcowie, Andrzej Celiński, Wojciech Onyszkiewicz oraz prof. Andrzej Friszke.
Warsaw Baby Cup 2017
V Międzynarodowy Turniej w Gimnastyce Artystycznej odbył się w dniach 1-2 kwietnia br., w Hali Sportowej Gimnazjum nr 28 przy ul. Umińskiego 11.
Wielkanocne spotkanie
na Placu Szembeka
8 kwietnia na Placu Szembeka czekały na mieszkańców przygotowane przez Centrum Promocji Kultury, Bibliotekę Publiczną i Fundację Zwalcz Nudę liczne animacje, kiermasze, stoiska książkowe i kulinarne. Nie zabrakło występów artystycznych. Były tez życzenia w imieniu Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe Tomasza Kucharskiego.
VIII PRAGnienie czytaniA
13 maja w Parku nad Balatonem tłumy mieszkańców Gocławia i Pragi-Południe zawitały na VIII edycję organizowanego przez Bibliotekę Publiczną festiwalu czytelniczego PRAGnienie czytaniA. W tym roku czytelnicze świętowanie przebiegało pod hasłem „Literatura i film, czyli niebezpieczne związki”.
Dni Recyklingu
13 maja na parkingu obok Urzędu Dzielnicy Praga-Południe miała miejsce kolejna edycja Warszawskich Dni Recyklingu. Mieszkańcy mieli okazję wymienić elektrośmieci i makulaturę na rośliny ogrodowe i balkonowe.
Dzień Bibliotekarza
W środę, 24 maja, w praskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Meissnera 5, odbyła się uroczystość z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. Gości oraz pracowników przywitała dyr. Mirosława Majewska. W programie artystyczny.m bibliotekarka Hanna Górska zaprezentowała kilka swoich wierszy, a następnie wysłuchaliśmy recitalu Elizy Anny Niemczyckiej, której akompaniował Dawid Ludkiewicz.
Piknik
na Błoniach Elekcyjnych
28 maja odbył się II Piknik Rodzinny na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych. Upłynął on pod znakiem 444 rocznicy pierwszej wolnej elekcji królewskiej w Rzeczypospolitej. Część artystyczną poprzedziła uroczystość wręczenia Kamieni Kamionka dyrektor LXXII LO im. Jasińskiego Bożenie Kozak oraz scenografowi i aktorowi Dariuszowi Kunowskiemu ze Sceny Lubelska. Rozegrano też piłkarski Turniej o Puchar Kamionkowskich Błoni Elekcyjnych. W finale Grochów Południowy wygrał 2:1 z Gocławiem.
XII Święto Saskiej Kępy
Tegoroczne święto odbyło się 27 maja i przebiegało pod hasłem „Twoja młodość”. Na dwóch scenach i w kilku innych punktach ciągu ulic Francuskiej i Paryskiej wystąpiło ponad 50 artystów. Twórcy wystawili tradycyjnie swoje prace, duże i małe rzeźby, grafiki i znakomite obrazy. Nie brakowało biżuterii i ceramiki. O apetyty gości zadbały lokale gastronomiczne z ul. Francuskiej.
Gwiazdą święta był zespół Lady Pank, którego koncert na dużej scenie rozgrzał publiczność.
„Mocium Panie”
28 maja w Promie Kultury Saska Kępa odbył się finał Mazowieckiego i Warszawskiego Festiwalu Fredrowskiego „Mocium Panie”. Jego organizatorami byli Urząd Dzielnicy Praga-Południe i Towarzystwo Historyczne im. Szembeków. Pierwsze miejsce zajęła Grupa Teatralna z Gimnazjum nr 23 im. Ireny Sendlerowej w Warszawie.
5-lecie ECUDiTW
29 maja w auli Uniwersytetu SWPS zarząd i słuchacze Europejskiego Centrum Uniwersytetów Drugiego i Trzeciego Wieku obchodzili jubileusz seniorskiej uczelni. Patronat honorowy nad obchodami 5-lecia objęli rektor SWPS prof. dr hab. Roman Cieślak oraz burmistrz Dzielnicy Praga-Południe Tomasz Kucharski.
70-lecie Zespołu Szkół
Gastronomiczno-Hotelarskich
31 maja odbyły się uroczyste obchody niezywkłego jubileuszu szkoły przy ul. Majdańskiej 30/36. Z okazji 70-lecia swego istnienia szkoła została odznaczona medalem „Pro Masovia” przez Marszałka Województwa Mazowieckiego.
Dzień Dziecka
3 czerwca 2017 roku odbył się z okazji Dnia Dziecka piknik rodzinny na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych. Na licznie przybyłych gości czekało mnóstwo ciekawych atrakcji sportowych. Były warsztaty plastyczne, a na scenie odbywały się występy i pokazy młodych artystów.
50. Warszawska Olimpiada Młodzieży
6 czerwca w Zespole Szkół Integracyjnych Nr 75 przy ul. Bartosika 5 odbyło się uroczyste podsumowanie rozgrywek 50. WOM Praga-Południe. Puchary, dyplomy i wyróżnienia odebrali dyrektorzy oraz nauczyciele wraz z uczniami.
Seniorzy zakończyli
rok akademicki
8 czerwca w CPK studenci seniorzy Grochowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uroczyście zakończyli rok akademicki 2016/2017. W wypełnionej po brzegi sali wysłuchali wykładu podróżnika, prelegenta i pisarza Krzysztofa Dworczyka „Jordania – perła Bliskiego Wschodu”. Zakończenie roku akademickiego uświetnił swoim występem chór „Grochowskie Nuty” pod dyrekcją Marka Rawskiego.
Święto Grenadierów
14 czerwca, w 77. rocznicę przystąpienia polskiej 1. Dywizji Grenadierów do walk przeciwko Wehrmachtowi odbyła się tradycyjna w naszej dzielnicy uroczystość ku czci poległych i zmarłych żołnierzy tej dywizji.
Brave Kids 2017
Młodzi artyści z Iranu, Rumunii, Polski, Rosji, Tadżykistanu, Kirgistanu i Czeczenii wzięli udział w warszawskiej edycji międzynarodowego projektu Brave Kids 2017. 29 czerwca w CPK Praga-Południe miał miejsce warszawski finał projektu.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *