Wydarzenia

Działo się na Pradze-Południe

W słoneczne weekendy pogoda zachęca do wyjścia z domów. Na wyprawę po Pradze-Południe wielu z nas wybiera się także po to, aby uczestniczyć w imprezach i festynach, których wiele organizowanych jest w naszej dzielnicy.
W sobotę, 10 czerwca, naprawdę trudno było zdecydować, którą imprezę wybrać. Wielu mieszkańców zdecydowało, by uczestniczyć w każdej z nich choć przez godzinę.
W Parku nad Balatonem odbyły się tego dnia VIII Prasko-Południowe Prezentacje, święto organizacji pozarządowych działających w dzielnicy. Były dmuchańce, gra miejska, wernisaż prac plastycznych, turniej miniszermierki oraz gry i zabawy dla dzieci. Na koniec była także potańcówka sąsiedzka. Jednak głównym celem Prezentacji było pokazanie dorobku organizacji pozarządowych w naszej dzielnicy.
Tego samego dnia w Centrum Promocji Kultury przy Podskarbińskiej, już po raz 13 zagościły Warszawskie Spotkania Ceramiczne. Impreza niezwykła, której głównym punktem programu jest zawsze kiermasz ceramiki. W tym roku ponad 60 pracowni z kraju i zagranicy prezentowało i oferowało swoje niezwykłej urody wyroby. Dzieci uczestniczyły w malowaniu ceramiki, kształtowaniu przedmiotów z gliny, toczeniu na kołach garncarskich czy układaniu kolorowej mozaiki. Ozdobą 13 Spotkań była, jedyna w swoim rodzaju, wystawa ceramiki na wodzie.
Także w sobotę, 10 czerwca, na Placu Szembeka spotkali się miłośnicy szydełkowania. W ten szczególny sposób z wielką pompą obchodzili Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych.
W inną sobotę, 24 czerwca, u zbiegu ulic Skaryszewskiej i Lubelskiej odbył się 8. Festyny ulicy Skaryszewskiej. W tym roku świętowaliśmy 80. urodziny kamienic znajdujących się przy ulicy Skaryszewskiej.
Po otwarciu Festynu przez panią Różę Karwecką i Dariusza Kunowskiego (wywiad na str. 8), mieszkańcy i goście odwiedzili po kolei każdą „jubilatkę”, robiąc sobie pamiątkowe zdjęcia przy dźwiękach banjo Heńka Małolepszego. Historię kamienic przybliżyła Jolanta Wiśniewska z Muzeum Warszawskiej Pragi. Słodkim zakończeniem części oficjalnej były torty dla kamienic jubilatek. Program Festynu obfitował w pokazy, wystawy i warsztaty – ceramiczne i plastyczne, gry uliczne. Można też było obejrzeć spektakl „Papuga i złota klatka” przygotowany przez Młodzieżówkę Stowarzyszenia Praktyków Kultury.
(red)

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *