Aktualności

Bliżej ludzi

Rozmowa z Markiem Karpowiczem, nowym dyrektorem
Ośrodka Sportu i Rekreacji Praga-Południe

Czy podjęcie się roli dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji dzielnicy Praga-Południe to dla Pana zupełnie nowe wyzwanie?

I tak, i nie. Od wielu lat pracuję w strukturach samorządu lokalnego i miałem możliwość kierowania różnymi podmiotami, z dzielnicą włącznie. Tak więc dobrze znam zasady i regulacje prawne, w ramach których można prowadzić działalność samorządowych instytucji. Nieskromnie też powiem, że w trakcie tej pracy udało mi się, z sukcesem, rozwiązać kilka skomplikowanych problemów. Dlatego nowe wyzwania przyjmuję raczej z entuzjazmem niż z obawą.

Jednak z działalnością sportowo-rekreacyjną nie miał Pan jeszcze do czynienia?

Może nie do końca, choć wielokrotnie zastępowałem w czynnościach moich kolegów w zarządach dzielnic zajmujących się sportem. Mimo to liczę, że będę mógł także skorzystać z wiedzy i umiejętności wieloletnich pracowników OSiR.

Po ponad 15 latach obiekty OSiR Praga-Południe wymagają modernizacji i nowego wyposażenia. Można również uatrakcyjnić ofertę, z jaką Ośrodek wychodzi do mieszkańców dzielnicy, aby zwiększyć wykorzystanie obiektów… Poza basenami często jest w nich pustawo.

W takich instytucjach jak OSiR zużywanie się obiektów i wyposażenia jest rzeczą naturalną. Tak samo musimy więc usuwać bieżące usterki i przewidywać większe remonty. Podzielam w znacznej części opinie mówiące o konieczności poszerzenia naszej oferty, a także doprecyzowania misji w obszarze dzielnicowego sportu i rekreacji. Najbliższe tygodnie poświęcę na przeanalizowanie dotychczasowej działalności Ośrodka w tych obszarach oraz na przygotowanie nowych rozwiązań. Wiele zależy od środków finansowych i od tego, ile potrafimy sami zarobić, oraz na jakie wsparcie dzielnicy i miasta będziemy mogli liczyć. Równie kluczowy jest tzw. czynnik ludzki, czyli możliwości i chęci ze strony pracowników na włączenie się w realizację tych nowych zadań. Podkreśliłem to podczas pierwszego spotkania z pracownikami, zwracając się o otwartość w komunikowaniu i przekazywaniu informacji.

Czy dotychczasowa działalność OSiR, może nawet rutynowa, pozwoli na kreatywność, wyższą jakość usługi lub większą otwartość na potrzeby klientów?

Mam nadzieję, że tak właśnie będzie, choć nie wykluczam zaistnienia trudnych momentów. Po rozmowach wnioskuję, że istnieje chęć współpracy ze strony pracowników OSiR-u. Są oni wielkim kapitałem i szansą na zrealizowanie pożądanych zmian. Teraz musimy działać zgodnie z hasłem „wszystkie ręce na pokład”, aby realizować naszą misję. W najbliższym czasie postaram się spotkać między innymi z radnymi i Zarządem Dzielnicy, aby wspólnie nakreślić najważniejsze zadania na najbliższy okres. Wiem, że wielką troską Burmistrza Tomasza Kucharskiego jest zdynamizowanie pracy OSiR-u, między innymi również odnowienie obiektów sportowych. Będę się także wsłuchiwał w opinie mieszkańców, którzy zechcą podzielić się wnioskami dotyczącymi działalności OSiR-u.

Odświeżona oferta, sprawne urządzenia i funkcjonujące bez awarii obiekty to standard, który musi zagwarantować każde kierownictwo Ośrodka. Dotychczas OSiR ograniczał się do ewentualnego wynajmowania obiektów na imprezy sportowe i na tym kontakty ze środowiskiem sportowym dzielnicy się kończyły.

Chciałbym, aby nasz OSiR był postrzegany w tym środowisku jako przyjazne miejsce dla ludzi zaangażowanych w każdą pracę na rzecz sportu dzieci i młodzieży na Pradze-Południe. Będę dążył do tego, aby w budowaniu treści naszej misji uczestniczyli ludzie sportu z dzielnicy. Zakładam więc duże otwarcie się na środowisko klubów sportowych, stowarzyszeń, trenerów, działaczy oraz szkół i nauczycieli wychowania fizycznego prowadzących wiele ciekawych projektów sportowych i rekreacyjnych. Mam nadzieję, że to, o czym tu mówię, już na jesieni przybierze kształt pierwszych, konkretnych przedsięwzięć, współorganizowanych i kreowanych przez Ośrodek.

Na przykład jakich?

Nie aspiruję do „źródła mądrości” w tym obszarze, ale mam kilka pomysłów, które będę rekomendował do realizacji. Wiem na przykład, że w naszej dzielnicy sporo ludzi systematycznie biega i uczestniczy w wielu biegowych imprezach. Chciałbym dla tych ludzi stworzyć wielki ranking punktowy, publikowany na naszych stronach internetowych, składający się z kilku dzielnicowych imprez biegowych. W imprezach tych można będzie zdobywać punkty i tym samym rywalizować w wielkim rankingu o Nagrodę Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe. Ranking będzie prowadzony w kilku kategoriach. Ludzie uwielbiają rywalizować ze sobą i ten ranking im to umożliwi.

Na pewno naszemu środowisku trzeba także ciekawej rywalizacji w obszarze sportu szkolnego. Liczę na współpracę z nauczycielami wychowania fizycznego i trenerami pracującymi z młodzieżą szkolną. Chciałbym, byśmy wspólnie wymyślili oryginalny, dzielnicowy system rywalizacji i jej punktacji. Myślę, że mamy wiele do zrobienia w prezentowaniu i promowaniu wybitnych indywidualności sportowych, jakich w naszej dzielnicy nie brakuje. Dotyczy to zarówno uczniów-sportowców, jak i zawodników sportu wyczynowego. Chciałbym, aby na naszych stronach internetowych a także w gazecie „DZIELNICA.pragapld” pojawili się sportowcy, których wytrwałość, praca i wyniki sportowe mogą służyć za drogowskaz wielu młodym mieszkańcom Pragi-Południe. Pragnę podkreślić, że najlepsze efekty przynosi praca zespołowa. Funkcjonowanie Ośrodka będzie efektywne i zgodne z zapotrzebowaniem mieszkańców dzielnicy tylko wtedy, gdy uda się skupić wokół niego dużą liczbę ludzi, którym bliski jest sport i niezbędna do życia rekreacja na co dzień. Mam nadzieję, że to się uda zrobić.

2 komentarze

  1. Gratuluje Panu Dyrektorowi zaszczytnego stanowiska!
    Obserwuję turnieje tenisa stołowego dla amatorów, a dokładniej – pań. To naprawdę są wydarzenia bardzo widowiskowe i o dużej skali. Po zwycięstwie mieszkanki Pragi w kolejnym turnieju pozwoliłem sobie na posta, którego treść przytaczam w postaci cytatu i polecam Panu Dyrektorowi pod rozwagę, dodając, że Pani Alicja Ołub-Walasek wygrała później turniej Top 12 w Piasecznie oraz zdobyła 3. miejsce w Mistrzostwach Polski Amatorów w Częstochowie.
    ” Aż trudno uwierzyć, że Praga Południe – z najbardziej usportowionym Burmistrzem – jest niewidoczna w tej części aktywności. Skoro Burmistrzowie Ursynowa, Piaseczna, Bemowa dostrzegają tę dyscyplinę, to może – idąc szczebel wyżej, by sprostać naszym ambicjom – zrobilibyśmy Turniej Masters. Polecam do rozważenia”. Zarządowi i Radzie.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *