Aktualności

Zaułek Marii i Aleksandra Żabczyńskich na Saskiej Kępie

W pierwszy dzień lata, w środę 21 czerwca 2017 r., mieszkańcy Saskiej Kępy i licznie przybyli goście świętowali otwarcie Zaułka Marii i Aleksandra Żabczyńskich. W tym radosnym wydarzeniu uczestniczyło około dwustu osób. Nadanie nazwy naturalnej zatoczce, kończącej ul. Walecznych przy Wale Miedzeszyńskim, miało uroczysty i artystyczny charakter.

Dlaczego Zaułek Żabczyńskich? To proste. W niewielkiej odległości od tego miejsca znajduje się bowiem budynek przy ul. Łotewskiej 4, gdzie po drugiej wojnie światowej mieszkali państwo Żabczyńscy, wybitni polscy aktorzy XX-lecia międzywojennego. Od 2015 roku znajduje się na nim tablica pamiątkowa poświęcona Aleksandrowi Żabczyńskiemu.

Jego przedstawiać nie trzeba – był uwielbianym amantem przedwojennego kina i znakomitym piosenkarzem, który wylansował m.in. wielki przebój „Całuję twoją dłoń, madame”. Maria Żabczyńska (1903-1981) pochłonięta była, poza teatrem, głównie pracą w radiu. Z jej bogatej biografii artystycznej warto przypomnieć, iż po wojnie przez ponad 20 lat użyczała głosu w powieści radiowej „W Jezioranach”, gdzie wcieliła się w postać Anieli Jabłońskiej. Los sprawił, że choć poznali się na deskach teatru Reduta, razem zagrali tylko w jednym filmie „Manewry miłosne”. Warto pamiętać, że Aleksander Żabczyński (1900-1958) był nie tylko znanym aktorem i piosenkarzem, ale i żołnierzem przelewającym krew pod Monte Cassino, za co otrzymał Krzyż Walecznych.

Walkę o nadanie nazwy Zaułek Marii i Aleksandra Żabczyńskich rozpoczęto w Radzie i Zarządzie Dzielnicy Praga-Południe już w czerwcu 2015 r. Jednak dopiero determinacja i upór pana Przemysława Popkowskiego ze Stowarzyszenia Obywatelskiego Saska Kępa, pozwoliły na przełamanie urzędniczych barier, w tym formalnego oporu Zespołu Nazewnictwa Miejskiego, i Rada m.st. Warszawy poparła oddolny, lokalny postulat upamiętnienia Żabczyńskich.

Uroczystość otwarcia zaułka objął swoim patronatem Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe Tomasz Kucharski, zaś głównego organizatora uroczystości, jakim było Stowarzyszenie Obywatelskie Saska Kępa, wspomogli m.in. Urząd Dzielnicy, Prom Kultury Saska Kępa i Centrum Promocji Kultury.

W otwarciu uczestniczyli m.in. członkowie rodziny Żabczyńskich, radne m.st. Warszawy: Dorota Lutomirska i Monika Suska, radni Dzielnicy: Katarzyna B. Olszewska, Małgorzata Rynkiewicz i Ryszard Kalkhoff, Burmistrz Tomasz Kucharski, Zastępca Burmistrza Michał Wieremiejczyk, lokalni działacze z Janem Kossakowskim i Tadeuszem Burchackim, członkowie Rady Osiedla Saska Kępa z przewodniczącym Grzegorzem Jaworskim oraz dyrektor Promu Kultury Maria Juszczyk.

W części artystycznej uroczystości wystąpił Chór Epifania z Saskiej Kępy i młody utalentowany solista Łukasza Jemioła, który – często wspólnie z publicznością – śpiewał przedwojenne polskie szlagiery, w tym także ze starych filmów.

Jeszcze raz gratulujemy panu Przemysławowi Popkowskiemu i Stowarzyszeniu Obywatelskiemu Saska Kępa inicjatywy i uporu w doprowadzeniu do odsłonięcia najpierw tablicy pamiątkowej Aleksandra Żabczyńskiego, a teraz doprowadzenia do upamiętnienia państwa Żabczyńskich na mapie Warszawy.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *