Nasze osiedla

Otwarcie Zaułka Żabczyńskich

W imieniu Stowarzyszenia Obywatelskiego Saska Kępa i Urzędu Dzielnicy Praga-Południe serdecznie zapraszamy 21 czerwca (środa) br. o godzinie 18.00 na uroczyste otwarcie Zaułka im. Marii i Aleksandra Żabczyńskich.

Po dwóch latach starań udało się p. Przemysławowi Popkowskiemu, znanemu lokalnemu działaczowi z Saskiej Kępy, m.in. członkowi Rady Programowej tegorocznego Święta Saskiej Kępy, doprowadzić do nazwania początku (lub końca, jak kto woli) ulicy Walecznych przy Wale Miedzeszyńskim imieniem uroczej pary aktorów, którzy mieszkali sto metrów od tego miejsca – przy ul. Łotewskiej 4. W maju 2015 roku została odsłonięta na tym domu tablica poświęcona Aleksandrowi Żabczyńskiemu. Teraz upamiętniona zostanie także i jego żona, pani Maria.

14 kwietnia 2015 r. do Urzędu Dzielnicy wpłynęło pismo Samorządu Mieszkańców Osiedla Saska Kępa w sprawie nadania nazwy temu zaułkowi. Poparte zostało ono odpowiednimi dokumentami oraz Uchwałą nr 15 Komisji Kultury Rady Dzielnicy Praga-Południe. Sprawę błyskawicznie wniesiono pod obrady Rady Dzielnicy, gdzie zyskała przychylność wszystkich radnych. W uzasadnieniu napisano wówczas: „Wielki polski aktor i jego żona bezwzględnie zasługują na utrwalenie pamięci o nich. Zaułek na Saskiej Kępie, pozostający dotąd bez nazwy, leży tuż obok ostatniego miejsca zamieszkania Aleksandra i Marii Żabczyńskich. Warto pamiętać, że Aleksander Żabczyński był nie tylko znanym aktorem i piosenkarzem, ale i bohaterskim żołnierzem przelewającym krew pod Monte Cassino”. Z bogatej biografii artystycznej pani Marii Żabczyńskiej przypomniano m.in. fakt, że przez ponad 20 lat użyczała głosu w powieści radiowej „W Jezioranach”, gdzie wcieliła się w postać Anieli Jabłońskiej.

Niestety, pomysł nadania tak godnej nazwy temu zaułkowi napotkał przeszkodę z najmniej chyba spodziewanej strony. Według miejskich urzędników wskazane miejsce nie spełniało bowiem warunków do… bycia zaułkiem. Wojna na dokumenty trwała blisko dwa lata i dopiero determinacja pana Popkowskiego (znakomitego fachowca, prawnika zajmującego się nieruchomościami) doprowadziła do szczęśliwego finału.

Honorowy patronat nad uroczystym otwarciem Zaułka objął Burmistrz Dzielnicy Praga Południe Tomasz Kucharski. Planowane są występy artystów, którzy przypomną przedwojenne szlagiery, czekamy na przybycie wszystkich, którzy zechcą podzielić się swoimi wspomnieniami o Żabczyńskich;. Swój udział potwierdziła już biografka pana Aleksandra – Olga Gaertner. O ile pogoda pozwoli, zostanie wyświetlony film „Manewry miłosne” – jedyny, w którym państwo Żabczyńscy zagrali wspólnie.

Do zobaczenia!Zdjęcia: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *