Oświata

ECUDiTW ma już pięć lat!

W poniedziałek, 29 maja, w gościnnych progach przychylnego seniorom Uniwersytetu SWPS, pojawili się słuchacze Europejskiego Centrum Uniwersytetów Drugiego i Trzeciego Wieku oraz wielu znakomitych gości.
Patronat honorowy nad obchodami 5-lecia objęli rektor SWPS prof. dr hab. Roman Cieślak oraz burmistrz Dzielnicy Praga-Południe Tomasz Kucharski.
Na wstępie uroczystości powitano wszystkich przybyłych gości. W wypełnionej po brzegi sali studenci ECUDiTW wysłuchali krótkich przemówień. W swoim wystąpieniu zastępca burmistrza dzielnicy Praga-Południe Jarosław Karcz złożył na ręce pani prezes Elżbiety Kamińskiej życzenia wytrwałości i jak najlepszych wyników wszystkim słuchaczom ECUDiTW.
Przypomniał o planowanej przez władze Pragi-Południe budowie Centrum Kulturalno-Edukacyjnego na Gocławiu, gdzie znajdą swoją stałą siedzibę oba południowopraskie uniwersytety trzeciego wieku.
Przy okazji jubileuszu przywołał wspomnienie o zmarłej w 2002 r. prof. Halinie Szwarc. „To osoba, bez której inicjatywy nie byłoby nas dzisiaj w tym miejscu”, przypomniał. Agentka wywiadu AK, aresztowana przez gestapo, była torturowana i skazana na śmierć, ale na szczęście wyroku nie zdążono wykonać. Po wojnie, mimo prześladowań ze strony reżimu, zrobiła karierę naukową. Była profesorem medycyny, prorektorem AWF w Warszawie. W 1975 roku powstał z jej inicjatywy Uniwersytet Trzeciego Wieku, będący pierwszą taką placówką w Polsce i jedną z pierwszych w Europie.
Po przemówieniach wręczono dyplomy i odznaczenia.
Artystycznym finałem jubileuszu był koncert orkiestry Sinfonia Varsovia. (red)

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *