Kultura

Biblioteka nie taka, jak inne

Dzielnicowa Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla, mieszcząca się przy ulicy Meissnera 5 na Gocławiu, jest samorządową instytucją kultury tworzącą sieć 25 filii i oddziałów.Od lat służy mieszkańcom Pragi-Południe nie tylko wypożyczaniem książek, ale i różnorodnymi działaniami edukacyjnymi i kulturalnymi.
15 wypożyczalni dla dorosłych i dla dzieci rozmieszczonych jest na terenie dzielnicy w dosyć dużym rozproszeniu, jednak w taki sposób, by był łatwy do nich dostęp. Niektóre w tych samych od 1947 roku lokalach. Mogą się nawzajem uzupełniać w swojej działalności. Każda z nich działa podobnie, ale każda ma trochę inny charakter, rodzaj zbiorów, zakres oferowanych usług.
W sercu tej bibliotecznej sieci, czyli w głównym budynku przy ul. Meissnera 5 mieszczą się: czytelnia naukowa, dział zbiorów obcojęzycznych, w tym film i muzyka w językach oryginalnych, wypożyczalnia książki mówionej i multimediów, dział komputeryzacji.
Zasadą zarządzania praskimi zbiorami bibliotecznymi jest specjalizacja, prowadzenie rozszerzonych kolekcji. Przykładowo filia przy ul. Meksykańskiej posiada bogaty wybór książek z zakresu literatury, historii literatury. Biblioteka przy ulicy Paca ma kolekcję varsavianów, inna gromadzi poezję. Dyrektor Biblioteki Publicznej, pani Mirosława Majewska mówi, że przy gromadzeniu zbiorów przyglądają się temu, co czytają mieszkańcy, jakie są ich upodobania, które książki będą wykorzystane, by nie wydawać niepotrzebnie skromnych przecież pieniędzy.
Bibliotekę praską wyróżnia bogaty zbiór 52 tys. pozycji obcojęzycznych. Początek kolekcja wzięła od przekazania w 2008 r. przez British Council swojego zbioru książek. Potem podpisana został umowa z ambasadą Szwajcarii, która oddała bibliotece całą swoją mediotekę –  zbiory książek, czasopism, dzienników, map, płyt kompaktowych, kaset audio i video. Niebawem rozpoczęły się spotkania wielokulturowe organizowane z innymi ambasadami i Instytutami Kultury, które przy okazji obdarowywały bibliotekę książkami. Tak narodziły się dni kultury i książki danego kraju.
Biblioteka Publiczna i jej filie to nie tylko, jak mogłoby się wydawać, wypożyczania książek. To także miejsca informacji, kultury, edukacji. Miejsca chętnie wybierane, jako forma spędzania czasu, centra życia społecznego i kulturalnego dzielnicy. A dzieje się tu wiele.
W ubiegłym roku organizowane były wystawy edukacyjne i artystyczne, ekspozycje wirtualne, spotkania autorskie, literacko-muzyczne spotkania z książką, odczyty, także kursy komputerowe, zajęcia plastyczne i teatralne. Działały kluby: Podróżnika „Trampek”, Miłośników Książki Mówionej, Dyskusyjny, dziecięce Olbrzyma, Hipcia, Mikołajka i Zająca. Każdy mógł znaleźć interesującą go propozycję.
Ten rok zapowiada się równie ciekawie. Planowane są liczne wystawy w galeriach biblioteki. Wszystkie filie i oddziały wezmą udział w Praskiej Jesieni Czytelniczej, organizując lekcje biblioteczne, wykłady, spotkania autorskie, projekcje filmów. Biblioteka Wielokulturowa zorganizuje m.in. warsztaty dla uczniów zatytułowane „Elementarze świata”, Europejski Dzień Języków – tygodniowy cykl spotkań z językami i kulturami. Wypożyczalnia Książki Mówionej i Multimediów będzie prowadzić nowatorskie formy pracy z czytelnikami o różnym stopniu niepełnosprawności wzroku. W bibliotekach dziecięcych działać będą kluby czytelnicze, gier planszowych, projekt „Twórcza biblioteka – uczę się i bawię bez końca”, w lecie będą zajęcia w ramach akcji miejskich. Czytelnia naukowa proponuje stałą promocję książek o kresach i spotkania z Kresowianami, Historyczne środy a w nich spotkania z historią – dotyczyć będą Roku Wisły i Roku marszałka Józefa Pilsudskiego. Będzie nadal działał Klub Podróżnika i Salonik Literacki – cykl spotkań ze znanymi ludźmi.

AL

Od redakcji: wszystkich przyjaciół Biblioteki, a szczególnie uczestników spotkań w Saloniku Literackim, informujemy, że uzgodniliśmy z p. dyrektor Mirosławą Majewską, iż udostępnimy łamy naszej gazety dla twórczości Czytelników. Można swoje prace przekazywać do Biblioteki lub przysyłać je do nas pocztą tradycyjną i mejlową. Adresy są w redakcyjnej stopce na str. 11.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *