Aktualności

Działo się na Pradze-Południe

W miniony weekend pogoda zachęcała do wyjścia z domów. Na wyprawę po Pradze-Południe wielu z nas wybrało się także po to, aby uczestniczyć w imprezach i festynach, których sporo zorganizowano w naszej dzielnicy.

W Parku nad Balatonem, w sobotę, w samo południe, ruszyła VIII edycja pikniku Prasko-Południowych Prezentacji. Było to kolejne wielkie święto organizacji pozarządowych działających w dzielnicy. Jak przystało na piknik, były dmuchawce, gra miejska, wernisaż prac plastycznych, turniej mini szermierki oraz gry i zabawy w języku angielskim dla dzieci. Na koniec była także potańcówka sąsiedzka. Jednak głównym celem „Prezentacji” było pokazanie dorobku organizacji pozarządowych w naszej dzielnicy. Bo to one bardzo często niosą pomoc potrzebującym, rozwijają różne pasje, integrują mieszkańców i wychowują.

W Centrum Promocji Kultury przy Podskarbińskiej, już po raz 13 zagościły Warszawskie Spotkania Ceramiczne. Impreza niezwykła, której głównym punktem programu jest zawsze kiermasz ceramiki. W tym roku ponad 60 pracowni z kraju i zagranicy prezentowało i oferowało swoje niezwykłej urody wyroby. Organizatorzy zadbali także o atrakcje dla dzieci. Uczestniczyły one w malowaniu ceramiki, kształtowaniu przedmiotów z gliny, toczeniu na kołach garncarskich czy układaniu kolorowej mozaiki z elementów ceramicznych. Ozdobą 13 Spotkań była, jedyna w swoim rodzaju, wystawa ceramiki na wodzie.

Także w sobotę, na Placu Szembeka, spotkali się miłośnicy szydełkowania. W ten szczególny sposób z wielką pompą obchodzili Światowy Dzień Dziergania w Miejscach Publicznych.

Plac Szembeka okazał się doskonałym miejscem do wspólnego dziergania. Stojący w cieniu drzew namiot i szum fontanny sprzyjały twórczemu działaniu. Starsi i młodsi robili na drutach, szydełku, a nawet frywolitce. Wśród dziergających znalazło się także kilku mężczyzn. Niegdyś kobiety spotykały się na wspólnym darciu pierza czy wyszywaniu i spotkania te miały wymiar terapeutyczny. W dzisiejszym zabieganym świecie tym bardziej powinno się przypominać o tym, że tworzenie rękodzieła wpływa kojąco na nasze nerwy. Takie święta udowadniają także, iż robienie na drutach nigdy nie wychodzi z mody. W tegorocznej edycji Światowego Dnia Dziergania w Miejscach Publicznych wzięło udział 57 państw, w tym Francja, Stany Zjednoczone, Chiny i RPA. Podobne spotkanie odbyło się również na warszawskiej Starówce. Wspólne dzierganie na Placu Szembeka odbyło się po raz pierwszy. ale miejmy nadzieję – nie ostatni.

 

 

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *