Aktualności

Pierwsza elekcja – przeżyjmy to jeszcze raz!

W niedzielę, 28 maja, w godz. 11.00-18.00, na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych odbędzie się zorganizowany społecznie przez mieszkańców Kamionka piknik rodzinny w historycznym, renesansowym kostiumie. Okazję do tego stwarza 444 rocznica pierwszej wolnej elekcji, która odbyła się na polach wsi Kamień w kwietniu i maju 1573 r.

Uczestnicy pikniku zapoznają się wystawą historyczną opracowaną przez Katarzynę Paszkowską, obejrzą krótką inscenizację w wykonaniu młodzieży z LO im. J. Jasińskiego w reżyserii Ryszarda Jakubisiaka, po czym – wzorem naszych przodków – ponownie wybiorą króla. Nie zabraknie też innych atrakcji.

W godz. 12.00-15.00 w pięknej zielonej scenerii Błoni i Jeziorka Kamionkowskiego odbędzie się gra terenowa z pierwszą elekcją w tle, organizowana przez Kamionek Milowy – grupę studentów SWPS realizujących program dedykowany rzemieślnikom i lokalnej społeczności.

O godz. 16.00 wystartuje program artystyczny połączony z wręczeniem wyróżnień Laureatom piątej edycji konkursu Kamień Kamionka.

W programie także koncert muzyki dawnej w wykonaniu ,,Trio barokowego”, występ Konkatedralnego Chóru Kamionek, koncert – niespodzianka i wiele innych atrakcji przygotowanych przez społeczników, między innymi Radę Osiedla Kamionek, Klub Sąsiada Skaryszewska, Warszawskie Bractwo Bartne, księgarnię ,,Między Wierszami”.

Nie zabraknie też sportowych emocji: w godz. 12.00-15.00 na boisku ,,Wembley” rozegrany zostanie II Turniej Piłki Nożnej o Puchar Kamionkowskich Błoni Elekcyjnych. O miejsca na podium walczyć będą reprezentacje południowopraskich osiedli.

Impreza ma w przyswajalny sposób przypomnieć ważne wydarzenie w historii Polski i Europy; spojrzeć na elekcję nie tylko przez pryzmat wyboru króla, który wkrótce Polskę opuścił, ale na historyczny przykład zaangażowanej postawy obywateli, poczuwających się do odpowiedzialności za państwo, zdolnych do wypracowania nowych rozwiązań prawnych i systemowych w czasach, które wymagały na to poświęcenia więcej niż dziś trudu i czasu. Mało kto pamięta, że kamionkowska wolna elekcja to pierwsze w Europie wybory wolne, powszechne i bezpośrednie. Mało kto wie także, iż konfederacja generalna warszawska wpisana została w 2003 r. na listę ,,Pamięć Świata” UNESCO i tym samym znalazła się wśród najważniejszych dokumentów w dziejach ludzkości. Ten pierwszy akt tolerancji religijnej w Europie odegrał istotną rolę w przebiegu sejmu elekcyjnego, zaś Jan Matejko swój obraz o pierwszej elekcji zatytułował ,,Potęga Rzeczypospolitej u zenitu”…

Piknik odbywa się w ramach inicjatywy lokalnej, przy zaangażowaniu partnerów: Centrum Promocji Kultury oraz KS Drukarz. Wspomagany jest także – jako inicjatywa oddolna – środkami FIO Mazowsze Lokalnie. Finałowi konkursu Kamień Kamionka patronuje Tomasz Kucharski Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *