Aktualności

O potrzebie świętowania

Świętowanie i zabawa jest naturalną potrzebą każdego człowieka, a gdy święto skupia w jednym miejscu lokalną społeczność, znacznie integruje mieszkańców i pomaga im w poszukiwaniu tożsamości. Takie zadania spełnia bez wątpienia doroczne Święto Saskiej Kępy.
Staje się ono okazją do wyrażenia dumy z bycia mieszkańcem osiedla, a artystom, którzy szczególnie upodobali sobie tę zieloną enklawę Pragi-Południe, Święto Saskiej Kępy pozwala na prezentację dorobku twórczego i daje możliwość nawiązania kontaktu z odbiorcami.
Myślę, że właśnie z tego powodu narodziło się nasze święto. Z wyraźnej potrzeby mieszkańców, którzy chcieli wspólnie bawić się i lepiej poznawać. Jego spontaniczne powstanie wyniknęło także z chęci skonfrontowania własnych dokonań twórczych z krytyczną oceną publiczności.
Przez lata święto się zmieniało. Z wystawy prac w witrynach sklepów, przez poezję czytaną na ulicy, przeobraziło się w ważne wydarzenie plenerowe o rozpoznawalnej marce i stałej, licznej widowni.
11 lat temu w jego organizację włączyły się władze miasta i dzielnicy, zaczęto znajdować środki na organizację święta, najpierw w mieście, a potem w budżecie dzielnicy.
Pierwsza edycja Święta Saskiej Kępy odbyła się 13 maja 2006 r. Ta trzynastka przyniosła imprezie szczęście, bo trwa nieprzerwanie do dzisiaj.
Przez lata zmieniała koncepcja organizacyjna święta. Początkowo szefował mu jeden reżyser, a organizatorem była Stołeczna Estrada. Potem powołano Radę Święta Saskiej Kępy, a w tym roku organizację powierzyliśmy naszym instytucjom kultury. Prom Kultury odpowiada za program, a organizacją zajmuje się Centrum Promocji Kultury.
Będę Państwu wdzięczny za wszelkie uwagi.
Do zobaczenia na Saskiej Kępie! Życzę wspaniałej zabawy!

Tomasz Kucharski
Burmistrz
Dzielnicy Praga-Południe

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *