Aktualności

VIII PRAGnienie czytaniA

Literatura i film, czyli niebezpieczne związki

Piękne „okoliczności przyrody”, słoneczna pogoda oraz tłumy mieszkańców Pragi-Południe, chcących na własne oczy przekonać się, że czytanie jest modne – tak w kilku słowach można opisać tegoroczną, VIII już edycję, festiwalu czytelniczego PRAGnienie czytaniA, która odbyła się w sobotę, 13 maja w gocławskim Parku nad Balatonem. Ta plenerowa impreza, organizowana przez Bibliotekę Publiczną im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe we współpracy z Centrum Promocji Kultury, na trwałe wpisała się w majowy kalendarz wydarzeń kulturalnych dzielnicy.

W tym roku nasze czytelnicze świętowanie przebiegało pod hasłem „Literatura i film, czyli niebezpieczne związki”. VIII edycja festiwalu objęta została patronatami wyjątkowymi: tradycyjnie patronat honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe, Tomasz Kucharski, a także: Filmoteka Narodowa, Narodowy Instytut Audiowizualny, Fundacja ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

W samo południe uroczystego otwarcia festiwalu dokonali: zastępcy burmistrza Dzielnicy Praga-Południe Piotr Żbikowski oraz Michał Wieremiejczyk z córką, Karoliną, przedstawiciele organizatorów: dyrektor Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla Mirosława Majewska, zastępca dyrektora Centrum Promocji Kultury Mirosław Salach, Halina Panufnik z dzielnicowego Wydziału Oświaty i Wychowania oraz Andrzej Opala, redaktor naczelny gazety „DZIELNICA.pragapld”. Aby tradycji stało się zadość, przeczytali oni fragmenty swoich ulubionych książek. Na scenie pojawili się również: senator Marek Borowski, autorki książek Justyna Bednarek i Małgorzata Gutowska-Adamczyk, a także rzecznik prasowa Filmoteki Narodowej Anna Maria Matusiak. Swoją obecnością festiwal uświetnili również radni, m.in. Karol Kowalczyk i Łukasz Lanc, naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Katarzyna Osowiecka, artyści plastycy: Paulina Kopestyńska, u której można było zamówić zabawną karykaturę oraz Edward Lutczyn, autor grafiki, wykorzystanej podczas tegorocznej edycji PRAGnienia czytaniA.

Następnie scena trafiła we władanie wykonawców. Prezentowali się na niej, m.in. Monika Szymczyk z recitalem piosenek z bajek Disneya, dzieci ze studia teatralnego „Marmolada”, działającego przy Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury, przedstawiciele przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych z recitalami, scenkami teatralnymi, recytacjami książek i innymi, niezwykle pomysłowymi programami. Na zakończenie festiwalu fenomenalnie zaprezentował się Teatr N.O.R.A. z koncertem przebojów musicalowych „Voulez-Vous”.

Festiwal czytelniczy PRAGnienie czytaniA to nie tylko scena, ale także odbywające się wokół niej aktywności. Organizatorzy zadbali o ty, by nikt odwiedzający tego dnia Park nad Balatonem, nie wyszedł z niego bez książki w ręku. Na uczestników festiwalu czekały więc namioty z kiermaszami taniej książki oraz z animacjami dla dzieci, prowadzonymi przez pracowników biblioteki. Nabyć można było również książki wydawnictw Alegoria i Bajki-grajki, biżuterię artystyczną oraz inne rękodzieło, m.in. prace uczestników zajęć z Osiedlowego Centrum Plastyki – Klubu Twórczego Vena. Swoje kolorowe stoisko miały również Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 4, Szkoła Podstawowa nr 246, Gimnazjum nr 23 i „Kreateria”.

Pomimo wielu atrakcji, które tego dnia odbywały się na terenie naszego miasta, cieszymy się, że mieszkańcy Pragi-Południe zdecydowali się spędzić to sobotnie popołudnie właśnie z nami, podczas PRAGnienia czytaniA. Dziękujemy za tak liczne zainteresowanie i za pomoc w realizacji wydarzenia wszystkim zaangażowanym osobom i instytucjom. Liczymy na to, że kolejna edycja festiwalu będzie cieszyła się jeszcze większym zainteresowaniem, a my, mieszkańcy Pragi-Południe kolejny raz udowodnimy, cytując naszą noblistkę Wisławę Szymborską, że „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Czytajmy więc przez cały rok, odwiedzajmy biblioteki, a w maju 2018 roku spotkajmy się, aby wspólnie świętować IX edycję festiwalu czytelniczego PRAGnienie czytaniA.

Katarzyna Chacińska

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *