Aktualności

Rusza konkurs „Warszawa w kwiatach”!

15 maja, już po raz 34, startuje konkurs „Warszawa w kwiatach i zieleni”, zapoczątkowany jeszcze przez Stefana Starzyńskiego. Dzisiaj wyrasta na największą w Polsce akcję związaną z naturą, ogrodnictwem i ekologią. Mieszkańcom Saskiej Kępy przypominamy, że pani Krystyna Gott z Towarzystwa Przyjaciół Saskiej Kępy także, jak co roku, czeka na Państwa zgłoszenia. Można je przesyłać do 30 czerwca 2017 r.

Co czeka nas w tym roku? Kilkaset ogrodów i ogródków, pół tysiąca doniczkowych kwiatów do adoptowania, 30 tysięcy papierowych toreb, które zastąpią nieekologiczne foliowe reklamówki, warsztaty z Martą Gessler i Elizą Mórawską (whiteplate.pl) – to tylko kilka punktów programu „Warszawy w kwiatach i zieleni”.

W dobie, gdy natura wraca do łask, a ekologia wkracza w każdy aspekt naszej codzienności, Warszawa pokazuje, że każdy z nas może przyczynić się do przekształcenia miasta w żywy, zielony ekosystem. „Warszawa w kwiatach i zieleni” to konkurs, do którego można zgłosić swój ogród, ogródek, balkon a nawet ukwiecone okno. To także cykl wydarzeń, które pokażą warszawiakom, że zielone i zdrowe miasto może dać wiele szczęścia.

W mieście będzie działać sześć ogólnodostępnych Centrów Porad. Odbędą się w nich spotkania. Ich uczestnicy nauczą się m.in. jak rozpocząć swoją przygodę z ogrodnictwem, poznają sekrety zielarstwa, przespacerują się szlakiem najładniejszych ogrodów. Innowacją w skali całego kraju będą bezpłatne usługi Wirtualnego Lekarza Roślin, który pomoże wyleczyć chore rośliny doniczkowe, a także udzieli wszelkich porad dotyczących ogrodnictwa. Podczas „Warszawy w kwiatach i zieleni” ulice stolicy zakwitną, na przystankach autobusowych, w kawiarniach i klubach pojawią się kwiaty w doniczkach. Będzie je można zabrać do domu! Przygotowane zostały również ekologiczne papierowe torebki – zastąpią one foliowe reklamówki. Znajdziemy je m.in. w lokalnych warzywniakach i na targach.

Do konkursu przystąpić może każdy mieszkaniec Warszawy, firma i instytucja działająca na terenie miasta, a także grupy osób podejmujące wszelkie zielone inicjatywy. Ogrody nagradzane będą w trzech głównych kategoriach: człowiek, firma, sąsiedzi. Co roku przyznawana jest Nagroda im. Stefana Starzyńskiego, którą osobiście wręcza prezydent Warszawy. Nagrody rozda także Towarzystwo Przyjaciół Warszawy w sześciu kategoriach oceniane będą: balkony, loggie, okna, ogródki przydomowe, budynki i tereny ogólnodostępne, osiedla i inne formy zieleni miejskiej. Dodatkowo przyznany zostanie tytuł „Mister Kwiatów” za całościowe ukwiecenie budynku.

Objazd Komisji Konkursowej, która wyłoni laureatów nagród Zarządu Głównego i nagród Prezydenta m.st. Warszawy odbędzie się do 31 lipca 2017 roku.

Integralną częścią konkursu ogólnomiejskiego jest konkurs Towarzystwa Przyjaciół Saskiej Kępy O/TPW pod nazwą „Saska Kępa w kwiatach 2017”. Jego laureaci tradycyjnie otrzymają nagrody, w tym zwyczajowo prestiżowe nagrody Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe. Uroczysty finał konkursu „Saska Kępa w kwiatach 2017” odbędzie się 25 września 2017 r. w Promie Kultury Saska Kępa.

Więcej informacji o 34. Konkursie „Warszawa w kwiatach i zieleni” znajdą Państwo na stronie www.warszawawkwiatach.pl oraz na Facebooku: www.facebook.com/warszawawkwiatach

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *