W zdrowym ciele...

Rowerem po mieście

Wiosenny czas warto wykorzystać do zwiększenia aktywności fizycznej. Za oknem maj, niczym w piosence Agnieszki Osieckiej, pachnie Saska Kępa. Chciałoby się rzec, że nie tylko, gdyż wszystkie parki i skwery pełne są kolorowych kwiatów. A może tak wybrać się w miasto i zrobić parę zdjęć? Z pomocą przyjdzie nam rower miejski.
Samorząd warszawski dba o rozwój sieci dróg rowerowych i o dostępność stacji wypożyczania rowerów. System Veturilo (w języku esperanto oznacza to „rower”) obejmuje praktycznie całe miasto, składa się z 300 stacji i uzupełnia komunikację miejską. Na Pradze-Południe mamy do dyspozycji 22 punkty.
To jednak nie wszystko. W rejonie Powiśla i Traktu Królewskiego można znaleźć specjalne stacje z rowerami elektrycznymi! Veturilo jest dostępny dla każdego, tani, prosty w eksploatacji i nie wymaga od nas praktycznie żadnego wcześniejszego przygotowania kondycyjnego. Jedyne, co musimy zrobić, to zarejestrować się i wpłacić początkowe 10 zł na specjalne konto. Pierwsze 20 minut jazdy jest zawsze za darmo. Za przejazd trwający mniej niż godzinę zapłacimy zaledwie złotówkę. Szczegółowe informacje można znaleźć pod adresem: www.veturilo.waw.pl

Wypożyczenie jest proste
Najwygodniej będzie zainstalować aplikację Veturilo w swoim telefonie, ale bez niej też sobie poradzimy. Po przejściu przez kolejne etapy i skonfigurowaniu konta, wystarczy zlokalizować na mapie najbliższą stacje rowerową i udać się na miejsce. Po podejściu do wybranego roweru skanujemy telefonem kod QR i stacja wysyła nam sygnał dźwiękowy, informujący o tym, iż elektroniczny zamek roweru został zwolniony. Wyjmujemy pojazd z uchwytu i w drogę. Nie posiadając aplikacji, należy od razu podejść do terminala i postępować zgodnie z instrukcjami na wyświetlaczu. W obu przypadkach bez problemu wypożyczymy rower.

Zwrot tylko w stacji
Po dotarciu na miejsce, rower wpinamy do terminala. Zielona dioda potwierdza prawidłowy zwrot. Jeśli nie ma miejsca w stojakach, można rower przypiąć do stacji zamkiem szyfrowymi i przetasować cyfry, następnie trzeba zatwierdzić zwrot w terminalu, który znajduje się przy każdej stacji.
Z całego serca życzę Państwu wielu ciekawych wypraw rowerowych i niezapomnianych wrażeń. Polecam odkrywanie Warszawy na dwóch kółkach, bo naprawdę warto. W naszym mieście mamy do dyspozycji 490 km dróg dla rowerów, a kolejne 18 km jest w budowie.

Katarzyna B. Olszewska
Wicemistrzyni Samorządowców Mazowsza MTB 2016

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *