Aktualności

Ekonomia dla seniora. Co to jest „inteligencja finansowa”?

Rozpoczynamy cykl, w którym chcielibyśmy przekazywać Państwu podstawowe wiadomości z zakresu współczesnej ekonomii. Mamy nadzieję, że spotka się on z Państwa zainteresowaniem i okaże się pomocny w codziennym życiu.
Przez ostatnich 10 lat zdobywałem doświadczenie i wiedzę w obszarze edukacji, który ani Państwu, ani mnie, nie był przekazywany podczas lekcji w szkole. Mam na myśli tzw. inteligencję finansową, czyli praktyczną wiedzę, wyuczone nawyki i sposoby postępowania w zakresie finansów. Ta inteligencja to mądrość dokonywania wyborów każdego dnia – na zwykłych zakupach, podczas zakupów przez internet, ale również (jeśli nie przede wszystkim) wtedy, gdy decydujemy się podpisać umowę na różnego rodzaju usługi, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania gospodarstwa domowego.
Inteligencja finansowa to nie tylko droga do finansowej niezależności. To także mądre planowanie codziennego oraz długookresowego budżetu domowego. Inteligencja finansowa to świadomość istnienia innego świata, w którym nasz dobrobyt i sytuacja ekonomiczna nie będą i nie mają prawa być, w 100% uzależnione od świadczeń pieniężnych i socjalnych oferowanych nam przez państwo. Ta inteligencja to możliwość dokonywania wolnych i jednocześnie przemyślanych, a w późniejszym czasie również wyuczonych i trafnych wyborów. Oczywiście każdy z nas ma swoje preferencje i predyspozycje do podejmowania ryzyka, ale według mnie istotne jest nie to, jak dużo można stracić, tylko to, czego to nas nauczy na przyszłość.
Podpowiem zatem, jak i gdzie robić zakupy, aby nie tylko na nich oszczędzać, ale wręcz zyskiwać. W podobny sposób sprawdzimy, co można zrobić w zakresie Państwa comiesięcznych zobowiązań: czynszu, opłat za prąd, gaz, telefon oraz za inne media. Zweryfikujemy możliwości gromadzenia oszczędności nie tylko w zakresie rozwiązań finansowych proponowanych przez banki, ale także w sposób alternatywny. W dalszych artykułach zwrócimy uwagę na ubezpieczenia życiowe, zdrowotne czy majątkowe, które są, moim zdaniem, istotnym elementem naszego funkcjonowania. Często pomagają się zabezpieczyć nie tylko nam samym, ale zabezpieczają też naszych bliskich.
Czekam na Państwa propozycje, dotyczące kolejnych tematów. Można pisać, dzwonić i mejlować do redakcji, jednak szczególnie zachęcam do interaktywnej dyskusji na facebookowym profilu www.facebook.com/senioraporadnik oraz do zgłaszania swoich uwag na adres email: [email protected]
Pablo

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *