Miejsca i ludzie

Nasi brydżyści

Klub Brydżowy na Pradze-Południe został założony w 1998 r. przez Stanisława Zembrzuskiego. Jego siedzibą była kawiarnia przy kortach tenisowych w Parku Skaryszewskim. W roku 2002, po śmierci pana Stanisława, prezeską klubu została mieszkanka Saskiej Kępy Wanda Buszkowska, reprezentująca Mazowiecki Związek Brydża Sportowego. Rok później klub zmienił swoją siedzibę i został przeniesiony do kawiarni „Gem” przy Klubie Tenisowym Olszynka na ul. Osowskiej 15. Ze względu na ciasnotę i ograniczoną ilość stolików, w obu wymienionych kawiarniach grać mogło jednocześnie najwyżej 10-12 par. Dlatego wciąż szukano bardziej odpowiedniego dla klubu miejsca. I takie w końcu znaleziono.
W 2009 r. otwarto na Pradze-Południe, przy ul. Podskarbińskiej 2, Centrum Promocji Kultury. Jego życzliwa brydżystom (i nie tylko im) dyrektor, Barbara Gebler-Wasiak, udostępniła klubowiczom salę, w której mieszczą się nawet 22 stoliki!
Od siedmiu lat, w każdy poniedziałek i piątek, od godz. 18.00 do 21.30, regularnie rozgrywamy w CPK swoje turnieje brydża sportowego. Jednocześnie organizujemy dwa równoległe turnieje długofalowe – jeden klubowy (sumujemy wyniki z całego sezonu), a drugi o Puchar Burmistrza Pragi-Południe Tomasza Kucharskiego.
Podczas naszych spotkań w grach może uczestniczyć 20-25 par graczy, reprezentujących różny stopień znajomości gry w brydża, co jednak nie stanowi żadnej przeszkody we wspólnym działaniu. Nasze spotkania mają bowiem na celu nie tylko zdobywanie coraz większej wiedzy i umiejętności gry w brydża sportowego, ale uczą również współżycia w grupie i dają możliwość spędzenia wolnego czasu w przyjacielskiej atmosferze.
Turnieje w Centrum Promocji Kultury prowadzone są przez sędziów z Polskiego Związku Brydża Sportowego, którzy na podstawie regulaminu PZBS rozstrzygają kwestie sporne oraz ustalają wynik. Zwycięzcy zdobywają punkty kwalifikacyjne, dzięki którym otrzymują tytuły mistrza rejonu, klubu, kraju, mistrza międzynarodowego i w końcu arcymistrza. Wszystkie wyniki są ujawniane na internetowej stronie Warszawskiego Związku Brydża Sportowego. Organizatorami turniejów w CPK są obecnie niżej podpisana i Jan Chodorowski.

Wanda Buszkowska

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *