Aktualności

Dzielnicowa Komisja Dialogu Społecznego

Czym się zajmuje DKDS?

Co to takiego? Kto wchodzi w jej skład? Kto może zostać jej członkiem? Wielu mieszkańców i przedstawicieli organizacji społecznych nadal nie zna odpowiedzi na te pytania lub nie wie o istnieniu takiej grupy.
Zacznijmy od początku. Według Banku Danych Lokalnych GUS w końcu 2015 r. w Warszawie zarejestrowanych było 6170 fundacji oraz 7007 stowarzyszeń i organizacji społecznych. Aż 44% organizacji warszawskich obejmuje zasięgiem swoich działań całą Polskę, 20% działa na poziomie województwa, a 15% w gminie lub powiecie.

Wymiana doświadczeń
i nie tylko…
Tak duża grupa osób angażujących się w życie obywateli i mieszkańców potrzebuje gremiów, które pomogą im się spotkać, ustalić wspólne cele, przyjrzeć się ważnym (głównie lokalnym) problemom, skonfrontować różne wizje działania, a także wymienić się wiedzą i doświadczeniem. Organizacje społeczne działają nie tylko między sobą. Ich naturalnym partnerem są władze samorządowe, z którymi prowadzą dialog, współpracują, wyznaczają kierunki działań, proponują zmiany i konkretne rozwiązania. Dlatego w 2004 r. powołano w Warszawie pierwsze Komisje Dialogu Społecznego. Na poziomie miasta utworzono gremia zajmujące się konkretnymi tematami: od kultury i sportu począwszy, przez zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych, ochronę środowiska, współpracę z młodzieżą czy seniorami, po rozwiązywanie problemów związanych z bezdomnością, a także wsparciem osób z niepełnosprawnościami. Przy czternastu biurach Miasta Stołecznego Warszawy działa 31 komisji dialogu społecznego (KDS). Więcej informacji: www.ngo.um.warszawa.pl
W każdej dzielnicy, jeśli taką wolę zgłosi pięć organizacji pozarządowych, jej zarząd może powołać Dzielnicową Komisję Dialogu Społecznego (DKDS). Na Pradze-Południe takie gremium działa już od ośmiu lat. Wspólnie tworzymy i realizujemy programy najważniejszych zadań i problemów, które dotyczą potrzeb mieszkańców. W naszych comiesięcznych spotkaniach mogą wziąć udział przedstawiciele rad osiedli, radni dzielnicowy oraz mieszkańcy.
Zapraszamy 10 czerwca!
W tym roku jednym z naszych najważniejszych działań jest organizacja Południowopraskich Prezentacji, czyli święta lokalnych organizacji w formule pikniku, podczas którego wszystkie lokalne organizacje mogą pokazać, czym się zajmują, zachęcić mieszkańców do współdziałania i skorzystania z ich różnorodnej oferty. W tym roku w ramach Prezentacji planujemy zachęcić aktywnych mieszkańców do zaprezentowania swoich pomysłów na lokalne działania. Już dziś proszę zakreślić w kalendarzu datę 10 czerwca. Spotkamy się w Parku nad Balatonem.
Kolejnym zadaniem na ten rok jest przyjrzenie się sytuacji cudzoziemców i emigrantów w naszej dzielnicy. Chcemy dowiedzieć się, jak liczną stanowią grupę, jakiego wsparcia potrzebują, co na ich rzecz mogą zrobić lokalne organizacje społeczne.
Na Pradze-Południe działa wiele organizacji zajmujących się profilaktyką i wsparciem dla dzieci i rodzin w trudnej sytuacji materialnej i społecznej. Planujemy utworzyć konsorcjum, które w sposób systemowy i zaplanowany będzie realizować różne działania dla tej grupy.
Wiemy, że działalność organizacji pozarządowych na Pradze-Południe jest mało znana mieszkańcom. Chcemy to zmienić, wydając praktyczny „przewodnik” po naszych organizacjach społecznych. Odbiorcą tej publikacji będą też lokalni przedsiębiorcy.
Jesteśmy otwarci na pomysły i sugestie mieszkańców. Czekamy też na organizacje, które chcą włączyć się w nasze działania. Deklaracja znajduje się w zakładce Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego na stronie Urzędu Dzielnicy. Wystarczy ją przesłać na mój adres: [email protected]

Ewelina Bartosik
Przewodnicząca DKDS
Praga-Południe

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *