Nasze osiedla

Aleja Emila Wedla

Nie jest ulicą, ale trudno sobie bez niej wyobrazić dzisiejszy Kamionek. Biegnie wzdłuż brzegu Jeziorka Kamionkowskiego, równolegle do ul. Zamoyskiego i Grochowskiej. Nazwa upamiętnia cukiernika Emila Wedla, syna Karola Wedla, założyciela słynnej fabryki słodyczy. Aleja została uroczyście otwarta 14 czerwca 2004 r., a tablicę upamiętniającą cukiernika przykręcił osobiście Peter Knauer, ówczesny prezes spółki Cadbury Wedel.
Jest to miejsce ulubione przez wędkarzy i spacerowiczów, którzy tłumnie cieszą się tu słońcem, zwłaszcza wiosną. Rozciąga się stąd piękny widok na jeziorko i Park Skaryszewski. Nad miejscem tym nierzadko unosi się zapach czekolady, a w wiosenne i letnie dni także zapach kwitnących drzew owocowych.
Wchodząc w Aleję Wedla od Alei Zielenieckiej koło Teatru Powszechnego mijamy najpierw mur okalający fabrykę Wedla, z muralem namalowanym w ramach projektu This Way przez dzieci z Polski i Ukrainy, którym pomagali artyści sztuki ulicznej. Mural inspirowany był Euro 2012.
U wylotu ulicy Lubelskiej przechodzimy koło kamienia upamiętniającego miejsce urodzenia Romana Dmowskiego. Przypomina on, że to na Kamionku ,,…9 sierpnia 1864 r. urodził się Roman Dmowski, twórca ruchu narodowego, mąż stanu, współtwórca niepodległości państwa polskiego”.
Dalej przechodzimy koło pozostałości najstarszego w Warszawie cmentarza, który istniał w tym miejscu od XIII do XIX w, gdy jego rolę przejął cmentarz bródnowski. Spoczęły na nim ofiary rzezi Pragi, uczestnicy insurekcji kościuszkowskiej i powstania listopadowego. Widoczne jeszcze groby to ślad po ostatnich pochówkach. Cmentarzem opiekuje się teraz parafia Bożego Ciała z kamionkowskiej konkatedry, powstałej jako wotum dziękczynne za zwycięską bitwę warszawską 1920 r.
Najciekawszych obiektów w Alei Wedla już nie ma. Była wśród nich nich urokliwa willa Bereżyńskiego z 1925 r., architekturą nawiązująca do renesansu, asymetryczna, jakby przecięta na pół. Po wojnie mieściło się w niej przedszkole dla dzieci pracowników sąsiednich zakładów ZWUT. W roku 2002 domek, jako obiekt w bardzo złym stanie technicznym, został zburzony przez spółkę budującą Osiedle Sonata. Z zakładami ZWUT związane jest także nieistniejące kino ,,Kamionek”, uruchomione w 1956 r. jako przyzakładowe kino na ok. 300 widzów. Do dziś starsi mieszkańcy wspominają wyświetlane w nim niedzielne poranki dla dzieci i bardzo umiarkowane ceny biletów.
Obecnie miejsce po ZWUT, czyli przedwojennych Państwowych Zakładach Tele- i Radiotechnicznych ,,Dzwonkowa”, zajmuje ukończone w 2003 r. Osiedle Sonata z pięknie utrzymanym ogrodem od strony jeziorka, składające się z trzech budynków o nazwach Allegro, Moderato i Presto, mieszczących 326 mieszkań i 18 lokali użytkowych. W 2007 r. umieszczono na jednym z budynków tablicę upamiętniającą zakłady ,,Dzwonkowa”. Oprócz tablicy jedyną pamiątką po zakładach jest pomnik wzniesiony przez załogę ZWUT na 25-lecie PRL i 50-lecie powstania zakładów ku czci 74 pracowników, członków ruchu oporu, którzy w latach 1939-1944 zginęli w obozach koncentracyjnych i z rąk gestapo.
Niebawem Aleja Wedla przeobrazi się za sprawą ogrodu polsko-niemieckiego, wspólnego projektu Ambasady Republiki Federalnej Niemiec i m.st. Warszawy podjętego na 25-lecie podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie. Nie zakłócając obecnego układu alejek, na istniejących zaniedbanych wypłaszczeniach skarpy powstaną Ogród Barw z kwitnącymi różnokolorowo drzewami i krzewami, Ogród do Nieba z huśtawką, Ogród Karla Dedeciusa z rozsypanymi na nawierzchni cytatami z utworów literackich obu narodów, a w sąsiedztwie pomnika pracowników ZWUT – Ogród Kontemplacji.
Dorota Lamcha

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *