Aktualności

O zmianach klimatu na Pradze-Południe

Podtopiło Cię w czasie ulewy? Kupiłeś dom tuż za wałem przeciwpowodziowym i zastanawiasz się, czy to dobry wybór? Wichura zniszczyła Twoją własność? Ktoś z Twoich znajomych zasłabł w trakcie upału? Częściej chorujesz z powodu zanieczyszczonego powietrza? Okolica, w której mieszkasz, nie spełnia różnych potrzeb społecznych, gospodarczych i przyrodniczych?

Warszawa przygotowuje się na zmiany klimatu związane z gwałtownymi, bywa że coraz częstszymi ulewami, zdarzającymi się dłuższymi i uciążliwszymi upałami, groźnymi falami powodziowymi oraz silnymi wiatrami. Nie chcemy, by mieszkańców zaskakiwały anomalie pogodowe. Dlatego władze stolicy przygotowują Strategię adaptacji do zmian klimatu dla m.st. Warszawy do 2050 roku, która będzie zawierać działania zapobiegające i łagodzące skutki podtopień, suszy, upałów, powodzi czy silnego wiatru. Chodzi zarówno o działania publiczne, prywatno-publiczne, jak i prywatne, przyczyniające się do łagodzenia skutków zmian klimatu.

W styczniu 2017 r. przygotowano mapę klimatyczną oraz założenia, które do końca czerwca 2017 r. będą konsultowane z mieszkańcami. Na podstawie wyników konsultacji powstanie projekt Strategii, który jesienią 2017 r. będzie poddany ponownym konsultacjom. Gotowa Strategia będzie dyskutowana i uchwalona przez Radę Miasta.

Jak adaptować się do zmian klimatu?

Tworzenie zielonych dachów i ścian, sadzenie drzew przy ulicach, publiczne miejsca zbiórki połamanych gałęzi, poidełka z darmową wodą wodociągową, zacienienie osiedlowego placu zabaw, zagospodarowanie wody deszczowej, wspólny ogród sąsiedzki… Te i podobne działania – pomysły na klimat – mogą się znaleźć w Strategii. Działania adaptacyjne to nie tylko aktywności władz miasta. Przedsiębiorstwa i społeczności lokalne, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, aktywne grupy obywateli, ale również osoby prywatne, mogą się włączyć do działania na rzecz adaptacji.

Wystarczy przyjść na spotkanie konsultacyjne we wtorek, 30 marca, o godz. 18:00, do PROM-u Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23.

Do końca czerwca 2017 r. można też zgłosić swoje związane z tym pomysły:

– elektronicznie na adres [email protected] lub [email protected]

– pocztą tradycyjną na adres: Biuro Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy, ul. Marszałkowska 77/79, 00-683 Warszawa

Materiały i informacje dostępne są na stronach adaptcity.pl oraz konsultacje.um.warszawa.pl

 

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *