Nasze osiedla

Muzeum Społeczne

Pomysł na Muzeum Społeczne narodził się w 2003 roku, podczas imprezy „Francuska poezja na Saskiej Kępie”. W sobotę, 21 stycznia, na ul. Lubelskiej 30/32, w siedzibie teatru Komuna Warszawa, odbyła się jego trzecia edycja.
Muzeum Społeczne to możliwość wzajemnego poznania się, nawiązania relacji, a także budowania poczucia przynależności do wspólnoty. W ostatnich latach powstaje na Kamionku wiele inicjatyw, które mają na celu pokazanie historii i wyjątkowości tej części Pragi-Południe. Zamierzeniem wszystkich edycji Muzeum Społecznego, gdziekolwiek się ono odbywa, jest integracja lokalnej społeczności oraz ukazanie jej kreatywnego potencjału. To właśnie człowiek i jego historia tworzą „muzeum”.
Projekt wymyślił i kieruje nim Krzysztof Żwirblis. Inspiracja pojawiła się, gdy przypadkowo wszedł do sklepu przy ul. Zwycięzców, w którym było pełno różnych przedmiotów. Natychmiast pomyślał o tym miejscu jako o małym muzeum. Każde miejsce skrywa bowiem historię, którą opowiadają znajdujące się w nim przedmioty. Historia z kolei kojarzy się z muzeum, czyli czymś, co ją opowiada i dzięki czemu pielęgnowana jest o niej pamięć.
W 2011 r., podczas realizacji swojego projektu na ul. Skaryszewskiej, pan Krzysztof poznał mieszkańców oraz rzemieślników, którzy swoje losy związali właśnie z tym miejscem. Zaczął słuchać ich historii, zapoznawał się z ich prywatną przestrzenią i zbiorami. W kolejnych latach Muzeum Społeczne wyszło poza granice kraju i jego edycje odbyły się również w Kalmarze w Szwecji (2012 r.) i w Wiedniu (2013 r.).
W 2017 r. Muzeum Społeczne wróciło na Kamionek. W teatrze Komuna Warszawa odbyła się premiera nakręconego w październiku filmu, dotyczącego mieszkańców Kamionka i osób, które na tym osiedlu pracują. Nie zabrakło wypowiedzi społeczników lokalnych, aktywistów, którzy dokumentują historię prawego brzegu, osób aktywnie spędzających czas, a także artystów. To już trzeci film o ludziach z tej części Warszawy, a każdy kolejny pokazuje, że mieszkają i tworzą tu wyjątkowe osoby, pełne pasji i dumne z tego, że są częścią wspólnoty. Filmowi towarzyszyła wystawa, na której zebrano przedmioty należące do mieszkańców Kamionka – nie zabrakło obrazów, zdjęć, modeli, dronu oraz instalacji stworzonej z żarówek.
Wszystkie dotąd powstałe filmy Muzeum Społecznego można obejrzeć na youtube.com, po wpisaniu ,,muzeum społeczne Kamionek”, do czego zachęcamy.
Monika Wesołowska

[Działanie w ramach projektu organizacji pozarządowych „Przyjęcia! Działania dla ludzi” (Komuna//Warszawa, Strefa Wolnosłowa, Pedagodzy Teatru, Sztuka Nowa); finansowane przez m.st. Warszawa w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.]

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *